Παναιτωλικός-Ξάνθη 0-0: Άσφαιροι στο Αγρίνιο (photos)

Καλός ρυθμός, αλλά λιγοστές καλές φάσεις.

Παιχνίδι με λίγες συγκινήσεις έγινε στο Αγρίνιο, όπου Παναιτωλικός και Ξάνθη έμειναν στο 0-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά χωρίς να χάσουν την μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ακρίτες ανέβασαν στροφές και έχασαν σημαντικές φάσεις για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο γκολ δεν μπήκε και το παιχνίδι έληξε με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο στο ξεκίνημά του. Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και πίεζαν για το γκολ, αλλά οι προσπάθειες των Μανά και Μάζουρεκ δεν ανησύχησαν τον Ζίφκοβιτς. Από την πλευρά τους οι Ακρίτες είχαν δώσει χώρους στον Παναιτωλικό και ελάχιστες φορές επισκέφτηκαν τα καρέ του Γιαννακόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Παναιτωλικός δεν είχε τόση ενέργεια στο παιχνίδι του και η Ξάνθη έγινε πιο απειλητική. Στο 57’ οι παίκτες του Ράσταβατς έχασαν διπλή ευκαιρία, με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει το σουτ του Κοβάτσεβιτς και στη συνέχεια ο Μαρινάκης έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Σαρπόνγκ. Ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν τον τρόπο να βγουν μπροστά. Στο 84’ ένα καλό σουτ του Κοβάτσεβιτς, ανάγκασε τον Γιαννακόπουλο να αποκρούσει.

Στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός έκανε τις τελευταίες προσπάθειες για να σκοράρει, με τον Μπαΐροβιτς να κάνει το σουτ στο 90+1’, αλλά ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ. Το 0-0 δεν άλλαξε στο Αγρίνιο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης (86’ Γκούγκα), Μιχάι, Μαλής, Αμοράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μανά (79’ Μπαΐροβιτς), Ουίλιαν, Μάζουρεκ (74’ Λιάβας), Μοράρ

Ξάνθη (Μίλος Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Καντά (82’ Ντίρεσταμ), Μπαριέντος (90’ Μελισσόπουλος), Σαρπόνγκ, Μπρίτο (76’ Φακκής)

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι