ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2: «Ερυθρόλευκη» επικράτηση με Λάζαρο (photos)

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη για τον Ολυμπιακό στα Γιάννινα.

Νικηφόρο πέρασμα από τους «Ζωσιμάδες» έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε δύσκολα 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, αλλά οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο μαχητικοί και σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με το παιχνίδι με την ΑΕΚ. Στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα σημειώθηκαν δύο αυτογκόλ, στο 8’ του Σκόνδρα και στο 14’ του Βούκοβιτς για το 1-1, αλλά το γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 37’ ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά για να καταφέρει να σκοράρει, χρειάστηκε ένα λάθος των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 8’ ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα και ο Σκόνδρας στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Οι γηπεδούχοι όμως προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 14’ ο Νικολιάς έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Βούκοβιτς και κατέληξε γκολ για το 1-1.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, αλλά στο 37’ ο Ποντένσε έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα για τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 1-2. Ως το τέλος του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους και προσπαθούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ψάχνει τις αντεπιθέσεις για να καταφέρει να απειλήσει. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα. Ο Ολυμπιακός έχασε μια καλή στιγμή με το 62’ με τον Χριστοδουλόπουλο, ενώ μια χαμένη ευκαιρία του Φορτούνη μετά από σκαφτή πάσα του Γκιλέρμε στο 73’ ήταν οφσάιντ.

Στο 78’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Φορτούνη, με το ριπλέι να δείχνει ότι έγινε φάουλ εκτός περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε καμία παράβαση. Ο ΠΑΣ απείλησε στο 85’ με μια κεφαλιά του Τζημόπουλου. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με τη νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (65’ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης, Νικολιάς, Κριζμάν, Παμλίδης (80’ Ξύδας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Φορτούνης (86’ Νάτχο), Γκερέρο (71’ Χασάν), Ποντένσε (90+2’ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ