ΠΑΟΚ-Ξάνθη 2-1: Με ανατροπή και αναμονή για την έφεση!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 την Ξάνθη με ανατροπή στην άδεια Τούμπα και περιμένει την απόφαση για την έφεση που έχει καταθέσει για το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Η Ξάνθη στρίμωξε τον ΠΑΟΚ, όμως, με ολική ανατροπή ο δικέφαλος κατάφερε επτά λεπτά το τέλος να πάρει τη νίκη με 2-1.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Κουλούρης στο 83' με τον ΠΑΟΚ πλέον να περιμένει, πιθανότατα εντός της εβδομάδας, την απόφαση για την έφεση που κατέθεσε για το ντέρμπι με την ΑΕΚ το οποίο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και θα κρίνει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και οι Ακρίτες τους έπιασαν στον ύπνο. Έπειτα από τραγικό λάθος του Πασχαλάκη και της άμυνας ο Γέντρισεκ άνοιξε το σκορ στο 16' και ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να φορτσάρει στο τελευταίο μισάωρο του ματς για να τα φέρει όλα τούμπα.

Ο Μπίσεσβαρ στο 68' ισοφάρισε, ενώ ο Κουλούρης επικύρωσε την ανατροπή στο 83' λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ που είχε δύο δοκάρια. Με τον Μαουρίσιο στο 36' και τον Βαρέλα στο 55'.

Με το αποτέλεσμα αυτό και σε συνδυασμό με την γκέλα του Ολυμπιακού στη Ριζούπολη, ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League τη νέα σεζόν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Αζεβέδο (Κουλούρης 83′), Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (Σάχοφ 67′), Ελ Καντουρί, Τζάλμα, Λημνιός (Μπίσεσβαρ 67′), Πρίγιοβιτς.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Σιλά, Φλίσκας, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Καμαρά, Γέντριτσεκ (Μπρίτο 78′), Ντουρίτσκοβιτς (Τριάδης 62′), Φασίδης (Μελιόπουλος 71′), Κάστρο.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός