Μπροστά τα βάζει αλλά πίσω… μπάζει ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον Άγιαξ με 4-2 σε φιλική αναμέτρηση δείχνοντας καλή εικόνα επιθετικά, αλλά αποκαλύφτηκαν τα πολλά αμυντικά προβλήματα.

Στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας του στην Ολλανδία, ο ΠΑΟΚ έδειξε «κομμένος» στις γραμμές του και με πολλά αμυντικά προβλήματα. Ενθαρρυντικά στοιχεία για τον «Δικέφαλο» του Βορρά είναι η καλή εικόνα που είχε επιθετικά και το ντεμπούτο με απόκρουση πέναλτι για τον Ρέι. Το μόνο σίγουρο είναι πως ο Στανόγεβιτς θα ξαναψαχτεί με τα συστήματα του! Καθώς μετά το 4-4-2 ούτε το 4-2-3-1 φαίνεται να του βγαίνει και τα προβλήματα τώρα… αρχίζουν!

Στο 4’ ο Τσέρνι σημάδεψε το δοκάρι και ένα λεπτό μετά ο Μαζράουι με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ρέι.

Στη συνέχεια η άμυνα του ΠΑΟΚ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και στο 26’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χούντελααρ ξεμαρκαρίστηκε και με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Στο 31΄ ο Ενρίκε υπέπεσε σε πέναλτι δίνοντας την ευκαιρία στον Άγιαξ να σκοράρει για τρίτη φορά αλλά ο Ρέι απέκρουσε το πέναλτι του Χούντελααρ.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο γκολ όταν μετά από σέντρα του Μακ, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με επιθετική διάθεση και πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 50’ πέτυχαν στο 2-2. Ο Λεβέκ έκανε την σέντρα και ο Πρίγιοβιτς με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και να γίνεται απειλητικός αλλά τον πρόδωσε η άμυνα του! Στο 64’ ο Κασιέρα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ρέι και στο 79’ ο Φλέμινγκ, πέρασε τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Άγιαξ (Mαρσέλ Κίζερ): Φαν Μπλάντερεν, Ζεφουίκ, Μπέργκσμα, Σαβαστάνο, Ντανκερλουί, Έιτινγκ, Τσέρνι, Ντε Γιονγκ, Χούντελααρ, Μαζραουί, Κασιέρα.

ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς): Ρέι, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Λέοβατς (46' Λεβέκ), Κάνιας, Τσίμιροτ (Σάκχοφ 46'), Μπίσεσβαρ (Κάμπος 46'), Μακ (64' Ζάιρο), Ενρίκε (41' Πέλκας), Πρίγιοβιτς (84' Κουλούρης).

Παρακολουθείστε παρακάτω το livestreaming του αγώνα:

AFC Ajax-ΠΑΟΚ

Europa Conference League: Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία! – Τα highlights κι οι ημερομηνίες στους «4»
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 2-3 πέν. (1-0): Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά
ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»