Το «δράμα» του Κλάους!

Αρνητικό ρεκόρ 5ετίας για τον Στέφανο Αθανασιάδη που έφτασε τα 1003 λεπτά αφλογιστίας

Απόψε ολοκληρώνεται η 20η αγωνιστική της Super League και ο Κλάους δεν έχει καταφέρει ακόμα να πανηγυρίσει την επίτευξη ενός γκολ. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έχει αγωνιστεί φέτος σε 16 αναμετρήσεις πρωταθλήματος χωρίς να σκοράρει, γεγονός που προβληματίζει έντονα τον «Δικέφαλο» που βλέπει το άλλοτε βαρύ πυροβολικό του να έχει σιωπήσει… επικίνδυνα! Είναι χαρακτηριστικό πως δεν κατάφερε φέτος να σκοράρει ούτε από το σημείο του πέναλτι, καθώς στις 17 Δεκεμβρίου απέναντι στην Κέρκυρα (15η αγωνιστική) αστόχησε από τα έντεκα βήματα χάνοντας την πιο μεγάλη ευκαιρία να ξεμπουκώσει. Την τελευταία φορά που σκόραρε ήταν τον Μάρτιο του 2016…

2 copy copy

Πάνε οι παλιές εποχές…

Τα τελευταία χρόνια είναι ο αρχηγός του ΠΑΟΚ και ο ηγέτης στην επιθετική γραμμή της ομάδας του. Αυτό δείχνουν άλλωστε και οι αριθμοί. Από το 2011 δεν έχει πέσει κάτω από τα 10 γκολ. Οι πιο παραγωγικές του χρονιές ήταν τις σεζόν 2012-2013 και 2015-2016 όπου έφτασε τα 14. Τη σεζόν 2013-14 πέτυχε 10, ένα λιγότερο από αυτά που είχε τη επόμενη περίοδο. Η ανοδική του πορεία πάντως ξεκίνησε το 2010 όπου σε 21 συμμετοχές κατάφερε και βρήκε  έξι φορές το δρόμο για τα δίχτυα.

Βρήκε το γκολ στον Πανσερραϊκό

Το 2009 ο τότε προπονητής του ΠΑΟΚ Φερνάντο Σάντος αποφάσισε να τον στείλει δανεικό στον Πανσερραϊκό, ώστε να πάρει συμμετοχές και να αποκτήσει εμπειρίες. Πραγματοποίησε μια καλή χρονιά στη Β' Εθνική και βοήθησε την ομάδα των Σερρών να επανέλθει στη μεγάλη κατηγορία με 23 συμμέτοχες και 5 τέρματα, ενώ σκόραρε και στη νίκη- πρόκριση επί του Ολυμπιακού στο κύπελλο. Την περίοδο 2010-11 επέστρεψε στον ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας τις πρώτες του συμμετοχές ως αλλαγή στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Europa League και έκλεισε τη χρονιά με 16 συμμετοχές και 5 τέρματα στο πρωτάθλημα. Την επόμενη περίοδο καθιερώθηκε ως βασικός κάνοντας μια αρκετά καλή χρονιά με 25 συμμετοχές και 12 τέρματα ενώ σκόραρε και 3 φορές στο Europa League, μεταξύ αυτών και στην εκτός έδρας νίκη εναντίον της Τότεναμ.

4 copy

Περασμένα μεγαλεία

Τον Σεπτέμβριο του 2014 ανακοινώθηκε η ανανέωση της συνεργασίας του με τον ΠΑΟΚ για ακόμα τέσσερα χρόνια, υπογράφοντας συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2018.  Μερικές ημέρες αργότερα, στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ που σημείωσε χατ-τρικ σε ευρωπαϊκό αγώνα, εναντίον της λευκορωσικής Ντιναμό Μινσκ (6-1) για το Europa League, ενώ περίπου δύο μήνες μετά, στις 27 Νοεμβρίου, στον εκτός έδρας αγώνα με την ίδια αντίπαλο σημείωσε δύο ακόμη τέρματα (2-0), με τα οποία πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ του ΠΑΟΚ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ψάχνει αντίδοτο

Στην Τούμπα προσπαθούν να δώσουν διάφορες εξηγήσεις για την επιθετική δυστοκία του Αθανασιάδη. Ωστόσο δεν έχουν καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα. Ο Βλάνταν Ίβιτς πάντως τον υπερασπίστηκε μετά το τέλος του χθεσινού παιχνιδιού με την Ξάνθη στα Πηγάδια: «Ο Στέφανος δουλεύει πολύ καλά, σήμερα είχε μια φάση καθαρή, φάσεις χάνονται, είμαι σίγουρος πως θα ξεκινήσει να σκοράρει». Απομένουν δέκα αγωνιστικές και μένει να δούμε αν θα καταφέρει να σπάσει την κατάρα που τον κυνηγά και να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ στα παιχνίδια με την Σάλκε ή αν θα δημιουργήσει αρνητικό ρεκόρ στην καριέρα του!