Εργοτέλης: Πρώτο φιλικό, πρώτη ήττα (photos)

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Εργοτέλης από τον Ερμή Αραδίππου στο πρώτο φετινό φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Κοράκου.
Ο Χουάν φεράντο χρησιμοποίησε διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2' με σουτ του Αράμπα μέσα από την περιοχή. Στο 14’ οι Επιτάσιο, Χαντί και Γιουσούφ συνεργάστηκαν εξαιρετικά και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 το οποίο ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 60’ ο Ταγκμπαγούμι με κεφαλιά έκανε το 2-1 και ο ίδιος παίκτης στο 75’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με σουτ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καβουσάκης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Σαϊνάτι, Μπουρσέλης, Κοζορώνης, Κοιλιάρας, Χρυσοφάκης, Χαντί, Γιουσούφ, Επιτάσιο.
Στο Β’ ημίχρονο έπαιξαν οι: Τσέρνι, Πίτσος, Άλα (74’ Παντελάκης), Γενιτσαρίδης, Μέγι, Κασαπάκης, Ταμέζε, Λεονάρντο, Κουιρουκίδης (74’ Παμλίδης), Δωματάς, Νύκταρης.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Μπογκατίνου, Σάντος, Ζάρκοβιτς, Μάρτιντς, Άντο, Ρικάρντο, Ιλουρίτζε, Μπεμπά, Ατσέντε, Ταραλίδης, Αράμπα.
Έπαιξαν και οι: Παναγιώτου, Αλεξίου, Σαμαράς, Μοράν, Ταγκμαγούμι, Παπαθανασίου, Δημητρίου, Τόφας, Ασαμόα, Περεπλότκινς.

Ρώμη: Προπονήθηκε με τον Ράφα Ναδάλ ο Στέφανος Τσιτσιπάς (vids)