«Έσπασε» το ρόδι με… Φούντα η ΑΕΚ, 1-0 τον Πλατανιά!

Δείχνοντας εικόνα… ομάδας για πρώτη φορά, η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Superleague επικρατώντας 1-0 του Πλατανιά με γκολ του Ταξιάρχη Φούντα!

Στις έξι πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ στις αναμετρήσεις της, έδειχνε σημάδια αποσύνθεσης. Χωρίς πλάνο στον αγωνιστικό χώρο και τους παίκτες της να μην ξέρουν την ακριβή δουλειά τους, τα παιχνίδια περνούσαν χωρίς να υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα. Πριν από μία εβδομάδα, με τον Έβαλντ Λίνεν στον πάγκο της, έδειξε για πρώτη φορά σημάδια ομάδας χάνοντας όμως από τον ανώτερο ΠΑΟΚ 1-0.

Ο Γερμανός τεχνικός, είχε μία εβδομάδα παραπάνω δουλειάς και τα αποτελέσματα από την αρχή έκαναν την εμφάνισή τους. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μακράν την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση δείχνοντας υποδειγματικά στοιχεία στην άμυνά τους καθώς δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Κρητικούς.

Έτσι, αρκούσε μία φάση με πρωταγωνιστές τους Ρότζερ Γκερέιρο και Ταξιάρχη Φούντα για να πάρει τη «χρυσή» νίκη με 1-0 που την διατηρεί ζωντανή και πηγαίνει με άλλη ψυχολογία στα δύο μεγάλα ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Το ξεκίνημα ήταν αρκετά καλό για την Ένωση που πίεσε ψηλά τον Πλατανιά θέλοντας να μπει από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και να μπορέσει να διώξει από πάνω της το άγχος. Στο πρώτο 45λεπτο όμως, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φανεί απειλητική με το 0-0 να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν όμως, μπήκε πολύ δυνατά δείχνοντας πως δύσκολα θα άφηνε ακόμα ένα παιχνίδι να περάσει ανεκμετάλλευτο. Στο 51’ οι ποδοσφαιριστές της άλλαξαν όμορφα την μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Κορδέρο του οποίου το σουτ κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Κηπουρού.

Στο 58’ ο Λίνεν έκανε την κίνηση που θα άλλαζε και τον ρου της αναμέτρησης. Αυτό γιατί  στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Ρότζερ Γκερέιρο που πήρε από το χεράκι την ΑΕΚ οδηγώντας τη στη νίκη με 1-0.

Στο 66’ έκανε εντυπωσιακή ενέργεια ξεπερνώντας τους πάντες γυρνώντας την μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου ο Φούντας δεν αντιμετώπισε δυσκολίες πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα της καριέρας του σε επίσημο παιχνίδι με την ΑΕΚ, δίνοντάς της μία σπουδαία νίκη.

Από εκεί και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σωστή διαχείριση του αποτελέσματος και δεν απειλήθηκαν καθόλου με τον Πλατανιά να μην έχει ούτε μία τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και επιτέλους οι φίλοι της ΑΕΚ πανηγύρισαν μία νίκη που είχαν τόσο ανάγκη.

Το Onsports σας μετέφερε όλα όσα έγιναν πριν και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης: ΑΕΚ – Πλατανιάς.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague