Νίκη ανάσας για Πανθρακικό

Μεγάλη σε σημασία νίκη, πέτυχε ο Πανθρακικός απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-0.

Ένα γκολ του Ορλάντο ήταν αρκετό στο 9ο λεπτό και ένα του Ούλμες στις καθυστερήσεις του αγώνα  χάρισαν τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Πανθρακικό και τη χαριστική βολή στην Αναγέννηση.  Οι επιθετικοί των «πρασίνων» έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των «κιτρίνων» καθώς έχασαν πολλές ευκαιρίες για διευρύνουν το σκορ.

Ο αγώνας στο Δημοτικό στάδιο της Κομοτηνής ξεκίνησε με τον Πανθρακικό να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού. Το γρήγορο γκολ του Ορλάντο στο 9ο λεπτό ύστερα από ωραία ασίστ του Σουλτανίδη, έφερε ανακούφιση στον πάγκο της των «πρασίνων».  Οι Θρακιώτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με αποκορύφωμα τη χαμένη ευκαιρία με τον Κρίστ στο 35ο λεπτό, όταν πέρασε και τον  τερματοφύλακα της Αναγέννησης με τον  Κάρλος  να σώζει πάνω στη γραμμή το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση ισορρόπησε το παιχνίδι με αποκορύφωμα το γκολ που πέτυχε ο Αθανασιάδης στο 58ο λεπτό, όμως ο διαιτητής, κ.Αριστέιδης το ακύρωσε,  καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιτ.  Στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Ντοριβάλ και  μετά από τρία λεπτά δέκτηκε το δεύτερο γκολ με τον Ούλμες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτή τη νίκη ο Πανθρακικός πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, καθώς έφτασε στους 28 βαθμούς και απομακρύνεται από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ  η Αναγέννηση Καρδίτσας έμεινε στην προτελευταία θέση με 17 βαθμούς.

Θυμηθείται την εξέλιξη του παιχνιδιού πατώντας εδώ.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ