Super League 2: Βήμα ανόδου για Athens Kallithea, 4-0 με Ηλιούπολη
Eurokinissi

Super League 2: Μεγαλύτερο προβάδισμα για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία απέκτησε η Athens Kallithea στην πρεμιέρα της στα play offs του Νοτίου ομίλου.

Εκμεταλλευόμενη τη «βαριά» ήττα των Χανίων στη Νεάπολη από τον Ιωνικό (5-1), η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη διέλυσε εκτός έδρας με 4-0 την Ηλιούπολη στην πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος και ξέφυγε με +5 βαθμούς από τους Κρήτες και +6 από τον Ιωνικό (σ.σ. η Καλαμάτα είχε ρεπό στην πρεμιέρα), δείχνοντας από νωρίς ότι παραμένει το απόλυτο φαβορί για να επιστρέψει στα «μεγάλα σαλόνια» μετά από 18 χρόνια (το 2005/2006 ήταν η τελευταία σεζόν που αγωνίστηκε στην Α΄ Εθνική).

Η «σεμνή τελετή» στην Ηλιούπολη είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ευρείας νίκης τους. Την αρχή έκανε ο Λουκίνας στο 10’, ακολούθησε στο 16’ ο Ντεμέτριους και στο 40’ ο Μανθάτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

«Το κερασάκι στην τούτα» έβαλε ο Τόρες στο 63ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι με τη νίκη αυτή η Καλλιθέα έκανε το 3Χ3 με την Ηλιούπολη στην τρέχουσα περίοδο, καθώς είχε επικρατήσει και στα δύο ματς της κανονικής περιόδου του Β΄ ομίλου με 2-1.

5. Ηλιούπολη 18

Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο