Super League 2: Το Αιγάλεω πήρε το πρωτάθλημα Κ20 – Νίκησε 2-1 την Κηφισιά
INTIME

Το Αιγάλεω νίκησε 2-1 την Κηφισιά και πήρε το πρωτάθλημα Κ20 στη Super League 2.

Στον τελικό του πρωταθλήματος Κ20 της Super League 2, το Αιγάλεω επικράτησε 2-1 της Κηφισιάς στην παράταση, κατακτώντας τον τίτλο. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με αρκετές ευκαιρίες και διαμαρτυρίες, αλλά το Σίτι έδειξε πως είχε τα ψυχικά αποθέματα, παίρνοντας τη νίκη και το πρωτάθλημα.

Το Αιγάλεω ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 24’ ο Βασίλης Ραυτόπουλος με όμορφη ατομική ενέργεια νίκησε τον Δασκαλάκη για τα 1-0. Η Κηφισιά επιχείρησε να απαντήσει, αλλά η κεφαλιά του Γαντζούλα στο 41’ δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο μέρος η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά και στο 46’ σκόραρε, αλλά το γκολ του Ελευθεριάδη δεν μέτρησε λανθασμένα ως οφσάιντ. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 75’ ο Φλώκος ισοφάρισε σε 1-1. Το Σίτι αντέδρασε και στο 80’ ο Δασκαλάκης νίκησε τον Ραυτόπουλο που είχε βγει σε θέση βολής. Το 1-1 διατηρήθηκε ως το τέλος του 90λεπτου και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 102’ η Κηφισιά άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Κουτσουπιά σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Χριστοδουλίδης απέκρουσε το νέο του σουτ. Στο 113’ το Αιγάλεω κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καπαματζιάν και ο Γιάννης Παλτόγλου ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 2-1.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με το Αιγάλεω να κατακτά το πρωτάθλημα Κ20 στη Super League 2.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μαυρουδής): Δασκαλάκης, Τσουχλαράκης (76’ Κουτσουπιας), Μπάκος, Αποστόλου, Μαρκάκης (106’ Χρονακόπουλος), Κωνσταντακόπουλος, Φλώκος, Μιχόπουλος (9’ Ντόκο / 94’ Νταής), Δήμος (76’ Καρας), Δημοσθενιάδης, Γαντζούλας (46’ Καπαματζιαν).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Στ. Μπαϊράμης): Χριστοδουλίδης, Τσουμπακόπουλος (63’ Λευθεριώτης), Παπαβασιλόπουλος, Πρίφτι, Φωτεινός, Βεσέλι, Ραυτόπουλος Β. (100’ Μητσάκος), Ραυτόπουλος Δ. (116’ Δαρδανός), Σαρρής, Τσακλάνος (56’ Παλτόγλου), Ζούτας.

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν