Καραϊσκάκης-Εργοτέλης 0-1: Απόδραση με Πατρινό! (video)

Ο Εργοτέλης κατάφερε να αποδράσει από την Άρτα καθώς επικράτησε 1-0 του Καραϊσκάκη.

Την «πάτησε» ο Καραϊσκάκης στην Άρτα. Ήταν κακός, με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο, με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να αποδράσει με το 1-0 χάρη στο τέρμα του Πατρινού στο 65'.

Οι Αρτινοί έδειξαν δύο πρόσωπα στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν ανώτεροι στο πρώτο μισό στο οποίο έχασαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν με κορυφαία αυτή του Λόβριτς στο 21' όταν και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Οι Κρητικοί ανέβασαν ρυθμό στη συνέχεια, ισορρόπησαν αλλά δεν απείλησαν. Κατάφεραν όμως να κρατήσουν το μηδέν και να μπουν πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος.

Στο 65', ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τον Καραϊσκάκη με τον Πατρινό να κάνει το 1-0 με κεφαλιά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχθηκαν έδειξαν αδυναμία στο να κρατήσουν την μπαλα, δεν είχαν καλές επιλογές και τα λάθη ήταν διαδοχικά.

Στο 89' ο Φελίπε δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως θα ήθελε, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Εργοτέλης είχε μάλιστα και σημαντική στιγμή στις καθυστερήσεις να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Μπουρσέλη.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Αργυρίου): Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν, Γιαννιώτης, Ρουμπανγκούκα, Γαλεάδης (62′ Γυφτοκώστας), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (81′ Τάμπας), Κορέλλας (62′ Λουίς Φελίπε), Παπανίκου, Κόκας (74′ Νταλακούρας), Λόβριτς.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης, Νεράλ, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος (63′ Μπουτσάκης), Αμπντουλάχι, Κόνραντ (46′ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (62′ Πατρινός), Μανουσάκης (86′ Κατσούρρι).

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ
Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague