Παναχαϊκή-ΟΦ Ιεράπετρας 2-0: Πρώτη νίκη με… πλεονέκτημα για τους Πατρινούς (video)

Το πέναλτι και η αποβολή του Μασουέρο στο 54’ αποδείχθηκαν καθοριστικοί παράγοντες για να φτάσει στην πρώτη φετινή της νίκη η Παναχαϊκή, επικρατώντας 2-0 του ΟΦ Ιεράπετρας, χάρη στα γκολ των Αραβίδη και Μπάτροβιτς.

Η Παναχαϊκή επικράτησε 2-0 του ΟΦ Ιεράπετρας για την 3η αγωνιστική της Super League 2, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν.

Καθοριστικό ρόλο για την εξέλιξη της αναμέτρησης έπαιξε το πέναλτι και η αποβολή του Μασουέρο, καθώς άλλαξε τις ισορροπίες.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου είχαν μια ελαφρά υπεροχή και δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο σε δύο περιπτώσεις (με τον Γιούση στο 25’ και τον Αποστολόπουλο στο 27’), ο τερματοφύλακας του ΟΦΙ, Παπαδόπουλος, ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 41’, με τον Κούστα να σουτάρει έξω από τη περιοχή, όμως ο Σούλης απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη, η Παναχαϊκή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 56’, καθώς στο 54’ ο Μασουέρο έκανε χέρι μέσα στη περιοχή σε προσπάθεια του Αραβίδη, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έδωσε παράλληλα τη δυνατότητα στον Αραβίδη από την άσπρη βούλα να ευστοχήσει και να ανοίξει το σκορ (2 λεπτά μετά λόγω διαμαρτυριών για το πέναλτι).

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα τον αγώνα, παίζοντας με παίκτη παραπάνω και στο 82’, σε μία αντεπίθεση με τον Κουσκουνά από τα αριστερά (υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ) να βρίσκει τον Μπάτροβιτς και αυτός από κοντά έκανε το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.