Εμιλιάνο Μαρτίνες: Επανέλαβε τον προκλητικό πανηγυρισμό, αλλά είχε και... εκλεκτή παρέα (video)

Ο πανηγυρισμός του Εμιλιάνο Μαρτίνες με το βραβείο του καλύτερου τερματοφύλακα στο Μουντιάλ, αναβίωσε στη φιέστα του Μονουμεντάλ για την κατάκτηση του Μουντιάλ.

Η Αργεντινή στο πρώτο της παιχνίδι μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ, επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση του Παναμά με 2-0, στο κατάμεστο από 90 χιλιάδες φιλάθλους στάδιο Μονουμεντάλ στο Μπουένος Άιρες.

Σε μια μαγευτική και άκρως συγκινητική ατμόσφαιρα, οι φίλαθλοι αποθέωσαν ξανά τους διεθνείς και ειδικά τον Λιονέλ Μέσι για την κατάκτηση του τροπαίου στο Κατάρ.

Την παράσταση βέβαια έκλεψε και ο Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Ο εκκεντρικός τερματοφύλακας και μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αργεντινή στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αρχικά χόρεψε όπως είχε κάνει στα πέναλτι με τη Γαλλία, ενώ στη συνέχεια επανέλαβε τον γνωστό, αλλά ταυτόχρονα και άσεμνο πανηγυρισμό του.

Η διαφορά ήταν πως αυτή τη φορά αντί για το βραβείο του καλύτερου τερματοφύλακα χρησιμοποίησε αντίγραφο του τροπαίου του Μουντιάλ, ενώ δεν ήταν μόνος του... Είχε για παρέα τους Γκονζάλο Ροντρίγκες, Φράνκο Αρμάνι και Μάρκος Ακούνια

Νωρίτερα, η Αργεντινή είχε πάρει τη νίκη στο φιλικό-φιέστα με τον Παναμά με 2-0.

Το σκορ άνοιξε στο 78ο λεπτό ο Αλμάδα και στη συνέχεια ήταν η ώρα του Μέσι, με τον αρχηγό της «Αλμπισελέστε» να γράφει ιστορία, αφού με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89ο λεπτό, σημείωσε το γκολ Νο 800 στην καριέρα του συνολικά σε Μπαρτσελόνα, Παρί και εθνική.

Συγκεκριμένα ο Μέσι έχει 701 γκολ με Μπαρτσελόνα και Παρί και 99 τέρματα με τη φανέλα της εθνικής.

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα