La Liga: Εύκολα η Ατλέτικο τη Βαλένθια

La Liga: Νίκη 3-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Βαλένθια – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 3-0 της Βαλένθια, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της La Liga και εδραιώθηκε στην 3η θέση, με 51 βαθμούς. Πραγματοποιώντας πορεία εξόδου στο νέο Champions League. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, πανηγύρισε την 5η νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ διεύρυνε στα 10 παιχνίδια το αήττητο σερί της.

Στο 23ο λεπτό ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ, στο 49΄ ο Καράσκο διαμόρφωσε το 2-0, ενώ ο Λεμάρ «έγραψε» το τελικό στο 67ο λεπτό. Η Βαλένθια που έμεινε στους 26 βαθμούς είχε βρει δίχτυα στο 29ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο διαιτητής ζήτησε τη βοήθεια του VAR.