Premier League: Με τεσσάρα στο +5 η Άρσεναλ

Premier League: Η Άρσεναλ νίκησε 4-0 την Έβερτον και έχει διαφορά ασφαλείας από Σίτι και Γιουνάιτεντ – Νίκη και -6 από Champions League η Λίβερπουλ.

Εξ αναβολής αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική της Premier League και η Άρσεναλ έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο. Οι «κανονιέρηδες» δεν αντιμετώπισαν κανέναν πρόβλημα κόντρα στην Έβερτον, επικρατώντας στην έδρα τους με 4-0.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Αρτέτα, που πλέον είναι στο +5 από την Μάντσεστερ Σίτι έχοντας τα ίδια παιχνίδια, ενώ βρίσκεται και στο +6 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ματς περισσότερο.

Η «σεμνή τελετή» στο Λονδίνο είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο μέρος, όταν οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δύο φορές στο φινάλε του 45λεπτου (Σάκα στο 40΄ και Μαρτινέλι στο 45+1’).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με τον Όντεγκααρντ στο 71΄ κι 9 λεπτά αργότερα με τον Μαρτινέλι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η Λίβερπουλ σε μία περίοδο που δεν πάει καθόλου καλά στις διοργανώσεις που συμμετέχει πέτυχε μεγάλη νίκη στο «Άνφιλντ» επί της Γουλβς με 2-0.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει ασίστ στον Σαλάχ στο δεύτερο τέρμα (έπαιξε βασικός σε όλο το ματς) και με καλό δεύτερο ημίχρονο, οι «κόκκινοι» πήραν το «τρίποντο» με τα γκολ των Φαν Ντάικ και Σαλάχ και με παιχνίδι λιγότερο διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για να μπουν στην τετράδα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Φούλαμ-Τσέλσι 2-1
(25΄ Γουίλιαν, 73΄ Βινίσιους - 47΄ Κουλιμπαλί)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γ. 1-1