La Liga: Εκπληκτική Τζιρόνα, εξάρα στην Αλμερία!

La Liga: Νίκη σπουδαίας σημασίας και με το εμφατικό 6-2 πήρε η Τζιρόνα κόντρα στην Αλμερία.

Με το πιο… χορταστικό τρόπο άρχισε η 22η αγωνιστική της Primera Division. Η Τζιρόνα φιλοξένησε την Αλμερία, με τη μεταξύ τους απόσταση να είναι 2 βαθμοί και κοινό στόχο την παραμονή. Οι γηπεδούχοι ήταν απλά εκπληκτικοί κι επικράτησαν 6-2!

Ο Καστεγιάνος στο 8’ έκανε το 1-0, ο Τσιγκάνκοφ στο 34’ το 2-0, ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε το 3-0 απ’ τον Ρικέλμε. Το ημίχρονο «έκλεισε» με 4-0 και σκόρερ τον Ερνάντεθ στο 43’. Ο Ραμαζανί μείωσε στο 67’, για να ακολουθήσουν δύο γκολ με Μάρτιν και Στουάνι (77’ και 79’), πριν διαμορφώσει το τελικό 6-2 ο Τουρέ στο 81’.

Έτσι η Τζιρόνα ανέβηκε στους 27, αφήνοντας την Αλμερία στους 22. Οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα απ’ την επικίνδυνη ζώνη, επτά βαθμών.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της La Liga:

Τζιρόνα-Αλμερία 6-2
(8΄ Καστεγιάνος, 34΄ Τσιγκάνκοφ, 36΄ Ρικέλμε, 43΄ Ερνάντεθ, 77΄ Μάρτιν, 79΄ Στουάνι - 67΄ Ραμαζανί, 81΄ Τουρέ)