Κύπελλο Ελλάδας: «Δράκος» η Λαμία, «τέλειωσε» το όμορφο παραμύθι του Παραλιμνίου και πήγε στους «4»

Η Λαμία πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 4-2 του Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Το όνειρο του Απόλλωνα Παραλιμνίου της Γ' Εθνικής, από ένα χωριό των Σερρών με 350 κατοίκους ολοκληρώθηκε στη Λαμία. Παρότι προηγήθηκε με 0-1 στο 8' και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2), οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στη συνέχεια και έφτασαν στη νίκη με 4-2.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη σφράγισαν με τον καλύτερο τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας (δεύτερη σερί σεζόν και τρίτη τα τελευταία πέντε χρόνια), όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της διπλής αναμέτρησης Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Λαμία ξεκίνησε το ματς με δοκάρι του Ασκόσκι στο 3’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (8’) οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με το δυνατό σου του Κουτζαβασίλη με το αριστερό.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση και ισοφάρισαν στο 20’ με την ωραία προσπάθεια του Ασκόφσκι, που «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ, πέρασε και τον γκολκίπερ κι από κοντά έκανε το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα (25’) από το φάουλ του Ντε Βινσέντι ο Πάουλεβατς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1, ενώ στο 39’ από τη γύρισμα του Μαρτίνεθ, ο Γκέκας στην προσπάθειά του να απομακρύνει, την έστειλε στον ουρανό των διχτύων της εστίας του Φώτη Κουτζαβασίλη, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έριξαν... ταχύτητα, με τη Λαμία να χάνει τρεις καλές ευκαιρίες με τον Ντε Βινσέντι (50’), τον Βέργο (66’) και τον Τσούκαλο (71’), πριν μειώσει στο 3-2 ο Ελέζι στο 86’ με δυνατό αριστερό σουτ. Την τελική... πινελιά στο ματς έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιλούλης, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Πάουλαβετς (68’ Λαμπρόπουλος), Αντέτζο, Γκοράνοφ, Στάνκο, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (60’ Τσιλούλης), Ντε Βινσέντι (59’ Βέργος), Ασκόφσκι (82’ Κοντονίκος), Μανούσος (69’ Τσούκαλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Νίκος Καραμπετάκης): Φώτης Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Γιάννης Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι (64’ Καρατλίδης), Τζελίδης, Τζαμπέγια, Καρυοφύλλης, Ελέζι, Γεωργιάδης (82’ Κωνσταντινίδης), Γκέκας (64’ Πέτρου).