Serie A: «Διπλό» για Ρόμα, νίκη και για Σπέτσια (Video)
twitter / @OfficialASRoma

Serie A: Η γεμάτη φιλοδοξία Ρόμα του Μουρίνιο άρχισε τη σεζόν με νίκη στην έδρα της Σαλερνιτάνα (1-0) – Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Σπέτσια της Έμπολι.

Η Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο, έχει βλέψεις και όνειρα για τη φετινή σεζόν. Έχοντας στην ενδεκάδα της τον Ντιμπάλα και με Μάτιτς-Βαινάλντουμ να περνούν στο ματς ως αλλαγή, επικράτησε εκτός έδρας της Σαλερνιτάνα με 1-0. Βάζοντας το πρώτο «τρίποντο» στο σακούλι.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Κριστάντε. Ο χαφ των «τζιαλορόσι» έστω και με αρκετή δόση τύχης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 33ο λεπτό για το 0-1.

Μάλιστα, δέκα λεπτά μετά ο Ντιμπάλα είχε την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο ντεμπούτο του, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οι Ρωμαίοι πήραν τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Σαλερνιτάνα και συνεχίζουν με αισιοδοξία την προσπάθειά τους.

ΣΠΕΤΣΙΑ-ΕΜΠΟΛΙ 1-0

Ένα γκολ του Ενζολά ήταν αρκετό για τη Σπέτσια κόντρα στην Έμπολι. Στο 36ο λεπτό σκόραρε ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων και μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι, δίνοντας τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Σε αναμετρήσεις για την πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μίλαν-Ουντινέζε 4-2

Σαμπντόρια-Αταλάντα 0-2

Λέτσε-Ίντερ 1-2

Μόντσα-Τορίνο 1-2

Φιορεντίνα-Κρεμονέζε 3-2

Λάτσιο-Μπολόνια 2-1

Σαλερνιτάνα-Ρόμα 0-1

Σπέτσια-Έμπολι 1-0