Ligue 1: Τρία γκολ, δύο αποβολές, δύο πέναλτι, νικήτρια η Λιόν
twitter / @OL

Ligue 1: Με άκρως «χορταστικό» ματς άρχισε το Γαλλικό Πρωτάθλημα – Η Λιόν επικράτησε 2-1 της Αζαξιό σε παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις.

Ίσως να μη σας «γέμιζε» το μάτι το παιχνίδι της Λιόν με την Αζαξιό που ήταν η πρεμιέρα της Ligue 1 για το 2022-23. Όμως ποδοσφαιρικά και σε επίπεδο σασπένς, οι δύο ομάδες αποζημίωσαν τους πάντες. Τελικά η Ολιμπίκ ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας 2-1.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος συγκινήσεις, με αποβολές, πέναλτι και ποδοσφαιρικές στιγμές που θέλει να βλέπει ο κόσμος. Ειδικά σε παιχνίδι που φαινόταν πως θα «καθαρίσει» γρήγορα για τους γηπεδούχους.

Ο Τετέ στο 12’ έκανε το 1-0. Ο Λακαζέτ δέκα λεπτά αργότερα, μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Έτσι ήρθε το 2-0 που όμως δεν οδήγησε σε «σβηστή» συνέχεια. Κάθε άλλο.

Στο 27’ ο Λόπες έκανε την έξοδο άτσαλα κι έπεσε άσχημα πάνω στον Ελ Ιντρίσι. Ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι κι απέβαλε τον τερματοφύλακα της Λιόν. Ο Μανγκανί στο 31’ ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αριθμητικό πλεονέκτημα.

Όμως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν. Στο 4ο των καθυστερήσεων ο Χαμουμά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και πήγε στα αποδυτήρια μόνιμα κι όχι απλά για την ανάπαυλα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξαν εκατέρωθεν καλές στιγμές, που όμως δεν μετατράπηκαν σε γκολ. Έτσι, αυτό το «γεμάτο» ματς από κάθε άποψη, ολοκληρώθηκε με τη Λιόν να παίρνει την πρώτη της νίκη στη σεζόν με 2-1 κόντρα στην Αζαξιό.

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»