Serie A: Σώθηκε η Σπέτσια, αδιάφορο «διπλό» η Τορίνο

Serie A: Νίκη της Σπέτσια στην έδρα της Ουντινέζε (3-2) που της εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή – «Διπλό» γοήτρου η Τορίνο στο «Μπεντεγκόντι» (1-0).

Μία αγωνιστική πριν το τέλος του Πρωταθλήματος, η Σπέτσια εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Serie A. Παίρνοντας εκτός έδρας νίκη με εντυπωσιακό τρόπο στην έδρα της Ουντινέζε, με σκορ 3-2.

Ο Μολίνα στο 26’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Όμως ο Ντανιέλε Βέρντε «μίλησε» και πάλι. Ο πρώην άσος της ΑΕΚ ισοφάρισε στο 35’ σε 1-1. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Γκιάσι να «γράφει» το 1-2.

Ο Ματζιόρε στο 47’ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 1-3. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανάι έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και δύο λεπτά μετά η Ουντινέζε μείωσε στο τελικό 2-3.

Η Σπέτσια με τη νίκη αυτή έφτασε τους 36 και εξασφάλισε την παραμονή της. Η Ουντινέζε έμεινε στους 44.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ-ΤΟΡΙΝΟ 0-1

Βαθμολογικά αδιάφορο ήταν το ματς στο «Μπεντεγκόντι». Η Ελλάς Βερόνα φιλοξένησε την Τορίνο, δύο ομάδες που δεν κυνηγούν κάποιο στόχο και παίζουν για το γόητρό τους. Αυτή τη φορά η «Γκρανάτα» τα κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με «διπλό», λόγω του γκολ που πέτυχε ο Μπρέκαλο στο 19ο λεπτό. Έτσι η Τορίνο έφτασε τους 50 βαθμούς στη 10η θέση, με την Ελλάς Βερόνα να είναι μια θέση πιο πάνω με 52.

Οι προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Conference League «κρίνονται» στην COSMOTE TV
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 115 εκατομμύρια ευρώ από το Eurojackpot – Αύριο στις 21:00 η κλήρωση
Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»
NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς