La Liga: «Ζωντανή» η Αλαβές για παραμονή, χάνει Ευρώπη η Βιγιαρεάλ (Photos)

La Liga: Σπουδαία νίκη της Αλαβές με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ, που της δίνει ελπίδες παραμονής – Δυσκολεύει σημαντικά η ευρωπαϊκή έξοδος για το «κίτρινο υποβρύχιο».

Μία ακόμη σημαντική απώλεια για τη Βιγιαρεάλ, μετά από αγώνα Champions League. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι για την 34η αγωνιστική της Primera Division φιλοξενήθηκε στο «Μεντιθορόθα». Απέναντι στην εκ των ουραγών, Ντεπορτίβο Αλαβές.

Οι Βάσκοι με πάθος και θέληση πήραν μια σπουδαία νίκη γι’ αυτούς. Κατακτώντας βαθμούς με το τελικό 2-1, που τους κρατούν «ζωντανές» τις όποιες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Την ώρα που η ευρωπαϊκή έξοδος για την Βιγιαρεάλ που βρίσκεται φέτος στα ημιτελικά του Champions League. δυσκολεύει σημαντικά.

Ο Λαγουάρντια στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ντεπορτίβο. Οι γηπεδούχοι στο 31’ έκαναν το 2-0 με τον Εσκαλάντε, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Βιγιαρεάλ μείωσε στο 47’ με τον Τσουκουέζε για το τελικό 2-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Βιγιαρεάλ έμεινε στους 52 και είναι στο -3 απ’ την ευρωπαϊκή έξοδο και τη Σοσιεδάδ, η οποία έχει ματς λιγότερο. Η Αλαβές ανέβηκε στους 28 και μείωσε την απόστασή της απ’ τις θέσεις σωτηρίας στους 4, με τα πράγματα να συνεχίζουν να είναι δύσκολα μόλις τέσσερις στροφές πριν το τέλος του Πρωταθλήματος.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ