La Liga: Η Μπιλμπάο έδειξε χαρακτήρα και νίκησε την Κάντιθ

La Liga: Λίγες μέρες μετά το «διπλό» στη Βαρκελώνη η Κάντιθ ηττήθηκε στην έδρα της απ’ την ουσιαστικά αδιάφορη Μπιλμπάο με 3-2!

Πέρασε νικηφόρα απ’ το «Καμπ Νου». Για την 33η αγωνιστική της Primera Division η Κάντιθ φιλοξενούσε την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η οποία ουσιαστικά ήταν αδιάφορη, όντας αρκετούς βαθμούς πίσω απ’ τις θέσεις της Ευρώπης. Οι Βάσκοι όμως, δεν χαρίστηκαν στην ομάδα απ’ την Ανδαλουσία.

Μετά από εξαιρετικό ματς τα «λιοντάρια» επικράτησαν 3-2, αναγκάζοντας την Κάντιθ να πάει μέχρι τέλους με άγχος καθώς απέχει μόλις ένα βαθμό απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ραούλ Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο «Μιραντίγια». Στο 22’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Αρχικά ο Μουνιαϊν αστόχησε, αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2. Για να έρθει έντεκα λεπτά μετά ο Βέσγκα να διαμορφώσει το 0-3.

Η Κάντιθ βρήκε «απάντηση» στο 56’ με τον Λούκας Πέρεθ να σκοράρει και πάλι. Ο Βέσγκα αποβλήθηκε στο 71’ αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη. Ο Σομπρίνο μείωσε σε 2-3 στο 87’, αλλά δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην ισοφάριση.

Έτσι, η Μπιλμπάο έφτασε τους 48 βαθμούς και είναι στην 8η θέση, ενώ η Κάντιθ απέχει 1 βαθμό απ’ την ζώνη του υποβιβασμού, μένοντας στους 31 κι έχοντας πίσω της τη Γρανάδα με 30.

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»