La Liga: Με πέναλτι στο 90+10’ το πήρε η Ατλέτικο! (Photos)

La Liga: Απίστευτο ματς στη Μαδρίτη με την Ατλέτικο να παίζει με παίκτη λιγότερο και παρ’ όλα αυτά να νικά 2-1 με πέναλτι του Καράσκο στο 90+10’!

Δύο αποφάσεις για χέρια που έκαναν ποδοσφαιριστές, έδωσαν όλη τη νοστιμιά στο ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Εσπανιόλ. Για την 32η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, οι «ροχιμπλάνκος» ήθελαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις απ’ τον αποκλεισμό τους απ’ το Champions League. Το έκαναν στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το 2-1 για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήρθε μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι και γεμάτο αγωνία μέχρι το τελευταίο του δευτερόλεπτο.

Το 0-0 παρέμεινε στο πρώτο μέρος και όλο το σασπένς ήρθε στο δεύτερο. Ο Καράσκο στο 52’ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι οποίοι στο 71’ έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Κοντογκμπιά είδε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, για χέρι που έκανε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ραούλ Ντε τομάς έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 1-1. Με το παιχνίδι να παίρνει «φωτιά» όντας ισόπαλο και την ομάδα του Σιμεόνε να παίζει με παίκτη λιγότερο!

Στις καθυστερήσεις υπήρξε μια φάση που σήκωσε αρκετή συζήτηση. Έγινε ένα χέρι στην περιοχή της Εσπανιόλ και μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Στο 10ο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Καράσκο απ’ την άσπρη βούλα έκανε το 2-1 κι έδωσε σπουδαία νίκη στην Ατλέτικο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς.

Οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν τους 60 βαθμούς και ισοβαθμούν με Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα, που έχουν 1 και 2 ματς λιγότερα αντίστοιχα. Η Εσπανιόλ έμεινε στους 39 μετά την ήττα της.