La Liga: Σημαντικοί βαθμοί για Γρανάδα και Κάντιθ

La Liga: Αν κι έχανε με δύο γκολ διαφορά η Γρανάδα ισοφάρισε σε 2-2 τη Βαγιεκάνο – Λευκή ισοπαλία στο Βαλένθια-Κάντιθ που βολεύει τους φιλοξενούμενους.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά στο «Λος Κάρμενες», αλλά η Γρανάδα αντέδρασε. Η ομάδα της Ανδαλουσίας κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2 για την 30η αγωνιστική της Primera Division. Γλιτώνοντας το βαθμό στη «μάχη» που δίνει για παραμονή.

Ο Κατένα στο 6’ έκανε το 0-1, για να έρθει ο Γκουαρντιόλα στο 17’ να διαμορφώσει το 0-2. Σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Ράγιο έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 51’, λόγω αποβολής του Κομεσάνια. Κάπου εκεί η Γρανάδα βρήκε το σθένος να αντιδράσει. Μείωσε με τον Μολίνα στο 67’, για να έρθει ο Μίγια στο 4ο των καθυστερήσεων με πέναλτι να διαμορφώσει το 2-2!

Αποτέλεσμα που δίνει σημαντικό βαθμό στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβηκαν στους 29 και στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Η Ράγιο έχει 33.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΚΑΝΤΙΘ 0-0

Ο στόχος που έχει απομείνει στη Βαλένθια είναι η κατάκτηση του Κυπέλλου. Περιμένοντας το μεγάλο ματς με τη Ρεάλ Μπέτις, το παιχνίδι με την Κάντιθ στο «Μεστάγια» μάλλον το είδε ως αγγαρεία. Έτσι ήρθε το τελικό 0-0.

Ισοπαλία «χρυσάφι» για την ομάδα της Ανδαλουσίας, που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χοσέ Μάρι στο 81’. Η Κάντιθ έφτασε τους 28 βαθμούς και απέχει 2 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Βαλένθια έχει πλέον 41 και είναι 9η.

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι