Serie A: Οκτώ βήματα απ’ τον τίτλο η Μίλαν (Videos)

Serie A: Νικηφόρα πέρασε απ’ την έδρα της Κάλιαρι η Μίλαν (1-0) και συνεχίζει μόνη πρώτη στο Καμπιονάτο – Βασικός ο Λυκογιάννης, δεν αγωνίστηκε ο Κουρφαλίδης.

Ένα υπέροχο γκολ του Μπενασέρ, έδωσε σπουδαία νίκη στη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» πάνε στη διακοπή του Πρωταθλήματος πρωτοπόροι, μόνοι στην κορυφή και έχοντας αυξήσει την απόστασή τους απ’ την Ίντερ στους 6 βαθμούς! Όλα αυτά μετά το 1-0 στην έδρα της Κάλιαρι.

Το ματς στη Σαρδηνία μόνο εύκολο δεν ήταν για την ομάδα του Πιόλι. Η Κάλιαρι «καίγεται» για βαθμούς και έτσι έδωσε «μάχη» για να πάρει κάτι. Έχοντας στη βασική της ενδεκάδα τον Λυκογιάννη που έπαιξε 68 λεπτά, ενώ ο Κουρφαλίδης που πρόσφατα κλήθηκε στην Εθνική, είδε το παιχνίδι απ’ τον πάγκο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 59’. Και ήταν πανέμορφο! Η Μίλαν πίεζε την Κάλιαρι, η μπάλα έφτασε στα όρια της περιοχής που βρισκόταν ο Μπενασέρ. Ο Αλγερινός έπιασε με τη μία στον αέρα ένα εξαιρετικό σουτ ανοίγοντας το σκορ!

Οι γηπεδούχοι είχαν την τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 90ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Παβολέτι σταμάτησε στο δοκάρι του Μενιάν!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι κι έτσι για την 30η αγωνιστική η Μίλαν πήρε την 20η νίκη της, φτάνοντας συνολικά τους 66 βαθμούς. Πίσω της η Νάπολι με 63, ενώ η Ίντερ που είχε νέα απώλεια έχει 60 (με ματς λιγότερο). Έτσι η Μίλαν απέχει 8 βήματα απ’ τον τίτλο.

Η Κάλιαρι έμεινε στους 25 και είναι στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Σαλερνιτάνα 16 -27αγ.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ