La Liga: Ανατροπή, τεσσάρα και μην την είδατε τη Ρεάλ Μαδρίτης! (Photos)

La Liga: Βρέθηκε να χάνει αλλά «απάντησε» με τέσσερα γκολ η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Σοσιεδάδ, αυξάνοντας στους 8 την απόσταση απ’ τη Σεβίλλη.

Η λευκή ισοπαλία της Σεβίλλης στην έδρα της Αλαβές, ήταν η ευκαιρία που περίμενε η Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν γινόταν να την αφήσει να πάει χαμένη και με το 4-1 επί της Σοσιεδάδ, απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου φτάνοντας στο +8 απ’ την ομάδα της Ανδαλουσίας.

Οι Βάσκοι ξάφνιασαν τους Μαδριλένους, όταν μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Ογιαρθάμπαλ με πέναλτι ήταν αυτός που έκανε το 0-1. Κάτι που μάλλον «αγρίεψε» τους «μερένχες».

Η «βασίλισσα» απάντησε καταιγιστικά. Κάνοντας ανατροπή πριν βγει το ημίχρονο. Ο Καμαβινγκά ισοφάρισε σε 1-1 στο 40ο λεπτό. Τρία λεπτά μετά, ο Λούκα Μόντριτς σκόραρε για το 2-1 που ήταν κι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε πέναλτι στο 76’ με τον Καρίμ Μπενζεμά να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Γάλλος σκόραρε για το 3-1 και έφτασε τα 20 γκολ στο Πρωτάθλημα. Η τέταρτη σερί σεζόν που πετυχαίνει τουλάχιστον αυτό τον αριθμό τερμάτων στην Primera Division.

Τρία λεπτά μετά, ο Ασένσιο διαμόρφωσε το τελικό 4-1, για το θρίαμβο της Ρεάλ Μαδρίτης που έκανε εύκολα τη δουλειά της κόντρα στη Σοσιεδάδ.

Η ομάδα του Αντσελότι έφτασε τους 63 βαθμούς και είναι στο +8 απ’ τη δεύτερη Σεβίλλη. Η Σοσιεδάδ έμεινε στους 44 και είναι 6η.

Σε αναμετρήσεις για την 27η αγωνιστική της La Liga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Λεβάντε 18

Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες