Premier League: Λύτρωση στο 90+6’ για την Άρσεναλ (Video)

Premier League: Με ανατροπή και «χρυσό» γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Άρσεναλ επιβλήθηκε 2-1 της Γουλβς και πλησιάζει τετράδα!

Ξέφρενα πανηγύρια στο «Έμιρεϊτς» του Λονδίνου. Αιτία ήταν η τρόπος με τον οποίο ήρθε η νίκη για την Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν να χάνουν, αλλά δεν τα παράτησαν απέναντι στη Γουλβς μέχρι τέλους. Κι επιβραβεύτηκαν στο 6ο των καθυστερήσεων.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν με τον Χουάνγκ μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Κράτησαν το πλεονέκτημα στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια.

Το ματς κυλούσε προς το τέλος του και η Άρσεναλ πίεζε. Στο 82’ λεπτό οι «κανονιέρηδες» βρήκαν την ισοφάριση. Με ωραίο γύρισμα και τελείωμα του Πεπέ από κοντινή απόσταση που έκανε το 1-1.

Η Άρσεναλ πήρε θάρρος και συνέχισε να πιέζει μέχρι τέλους. Φτάνοντας στα ουράνια της ανατροπής στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Λακαζέτ από τα δεξιά εντός περιοχής, πήγε να κάνει κάτι ανάμεσα σε τελείωμα και γύρισμα. Τελικά ο Σα στην έξοδο βρήκε την μπάλα με τις γροθιές και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το τέρμα χρεώθηκε ως αυτογκόλ, αλλά η ουσία για την Άρσεναλ είναι η νίκη. Που τη φέρνει στους 45 βαθμούς και στο -1 απ’ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την τετράδα. Με τους «κανονιέρηδες» να έχουν δύο ματς λιγότερα. Η Γουλβς έμεινε στους 40 με 25 αγώνες.

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»