La Liga: Περίπατο η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Αλαβές (video)

La Liga: Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε άνετα 3-0 την Αλαβές.

Ένα εικοσάλεπτο ήταν αρκετό για την πρωτοπόρο της LaLiga, Ρεάλ, προκειμένου να πάρει μία άνετη νίκη με 3-0 επί της Αλαβές στη Μαδρίτη, για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ ανέβασε στροφές στην επανάληψη και στο 63΄ έγραψε το 1-0 με τον Ασένσιο, για να «σφραγίσει» το «τρίποντο» ο Βινίσιους 17 λεπτά αργότερα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπενζεμά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα.

Με την αποψινή επιτυχία οι γηπεδούχοι έμειναν αήττητοι για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση στη LaLiga (3 νίκες-2 ισοπαλίες), βάζοντας την Αλαβές και πάλι σε τροχιά αρνητικών αποτελεσμάτων, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην ισπανική LaLiga:

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο          2-1

(77΄ Καρίγιο, 84΄ Μιλά - 52΄ Φραν Γκαρθία)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ             1-4

(61' πεν. Μίλα-35' πεν., 39', 81' πεν. Ντανζούμα, 90'+ Γκόμεζ)

Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης    0-3

(3' Φέλιξ, 59' Σουάρες, 89' Κορέα)

Κάντιθ-Χετάφε                 1-1

(45+3' Νεγρέδο - 6' πεν. Μαγιοράλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές          3-0

(63' Ασένσιο, 80' Βινίσιους, 90+1' πεν. Μπενζεμά)

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης