La Liga: Ο Ερμόζο χάρισε τη ματσάρα στην Ατλέτικο! (Photos)

La Liga: Εκπληκτικό ματς στη Μαδρίτη με μυθικό πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Ατλέτικο και Χετάφε – Νίκη 4-3 για τους «ροχιμπλάνκος» με γκολ στο 89’!

Το πιο χορταστικό 45λεπτο της σεζόν, ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Χετάφε. Παιχνίδι που δε «γέμιζε» το μάτι, αλλά εξελίχθηκε με εκπληκτικό τρόπο. Τελικά νίκησαν οι «ροχιμπλάνκος» με τέρμα ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90’! Σκορ 4-3.

Αυτό που πραγματικά άφησε τους πάντες με ανοιχτό το στόμα, ήταν το πρώτο μέρος. Σημειώθηκαν έξι γκολ, τρία πέναλτι και το ματς ήταν λιγότερο εκπληκτικό.

Στο 9’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Σουάρες δεν κατάφερε να σκοράρει απ’ την άσπρη βούλα. Τελικά οι «ροχιμπλάνκος» βρήκαν το 1-0 με τον Κορέα στο 20ο λεπτό.

Επτά λεπτά αργότερα ο Κούνια έκανε το 2-0, δείχνοντας να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στην Ατλέτικο. Κάπου εκεί η Χετάφε πήρε «φωτιά». Ο Μπόρχα Μαγιοράλ μείωσε σε 2-1 στο 30’.

Ακολούθησαν δύο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ουνάλ. Το πρώτο στο 37’ και το δεύτερο στο 42’. Σε 15 λεπτά η Χετάφε είχε ανατρέψει το 2-0 της Ατλέτικο σε 2-3!

Παρ’ όλα αυτά, οι «ροχιμπλάνκος» δεν πήγαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Φρόντισε γι’ αυτό ο Κορέα που στο 4ο των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 3-3. Ολοκληρώνοντας ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να πιέσουν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν στο 58’. Ο Φελίπε αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του Σιμεόνε με δέκα παίκτες.

Αν και για περισσότερο από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο, η λύτρωση ήρθε για τους Μαδριλένους στο 89’. Ο Ερμόζο ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για το 4-3, που έδωσε σπουδαία νίκη σε εκπληκτικό ματς για την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν στην 4η θέση με 39 βαθμούς, προσπερνώντας τη Βιγιαρεάλ απ’ την οποία έχουν ένα ματς λιγότερο, αλλά και την Μπαρτσελόνα που χρωστάει δύο αγώνες. Η Χετάφε έμεινε στους 25 βαθμούς και τη 14η θέση.