La Liga: Γλίτωσε την ήττα η Ρεάλ, έχασε δύο βαθμούς! (Photos)

La Liga: Απίστευτο ματς στο «Μπερναμπέου» με την Έλτσε να προηγείται με δύο γκολ μέχρι το 81’ και τελικά η Ρεάλ να παίρνει ισοπαλία 2-2, αλλά και πάλι να «στραβοπατά»!

Η Σεβίλλη έχανε 2-0 απ’ τη Θέλτα και ισοφάρισε στην έδρα της. Έτσι, οι δύο χαμένοι βαθμοί της ομάδας απ’ την Ανδαλουσία έδιναν δυνατότητα στη Ρεάλ Μαδρίτης να ξεφύγει βαθμολογικά. Όμως οι «μερένχες» έκαναν ακριβώς το ίδιο «στραβοπάτημα» κόντρα στην Έλτσε (2-2)!

Όλα αυτά λίγες μέρες πριν το ματς Κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες, όπου η «βασίλισσα» πήρε την πρόκριση με ανατροπή στην παράταση. Αυτή τη φορά απλά ισοφάρισε το ματς στα τελευταία λεπτά, αλλά και πάλι δεν της ήταν αρκετό.

Η εξαιρετική Έλτσε προηγήθηκε στην αναμέτρηση με γκολ του Λούκας Μπογέ. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 42’ κι ενώ 9 λεπτά νωρίτερα, ο Καρίμ Μπενζεμά είχε χάσει πέναλτι!

Ο Μίγια στο 76’ έκανε το 0-2, για την Έλτσε που άντεχε στην πίεση της Ρεάλ κι από πάνω βρήκε και δεύτερο γκολ! Κάπου εκεί φάνηκε πως τα πράγματα για τους Μαδριλένους χάνονται απ’ τον έλεγχο.

Ένα ακόμη πέναλτι που κέρδισαν οι «μερένχες» έφερε τη μείωση του σκορ στο 82’. Ο Μόντριτς έκανε το 1-2 και έβαλε… φωτιά στα τελευταία λεπτά. Τελικά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλιτάο ήταν αυτός που έκανε το 2-2! Χαρίζοντας το βαθμό στη Ρεάλ Μαδρίτης που είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο.

Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» έχασε δύο σημαντικούς βαθμούς. Έτσι έφτασε στους 50, μη εκμεταλλευόμενη την γκέλα της Σεβίλλης η οποία και παρέμεινε στο -4 απ’ την κορυφή. Η Έλτσε που και πάλι έφτασε πολύ κοντά αλλά δεν… ήπιε νερό, είναι 15η με 23 βαθμούς.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»