Κύπελλο Ιταλίας: Η Ρόμα συμπλήρωσε την 8άδα! (Videos)

Κύπελλο Ιταλίας: Με τη Ρόμα να επικρατεί 3-1 της Λέτσε, ολοκληρώθηκε η φάση των «16» του θεσμού – Τα ζευγάρια των προημιτελικών.

Βρέθηκε να χάνει απ’ τη Λέτσε της Serie B, αλλά η Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε. Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν 3-1 στο τελευταίο ματς της φάσης των «16» του Coppa Italia και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Οι φιλοξενούμενοι ξάφνιασαν το «Ολίμπικο» στο 14ο λεπτό, όταν ο Καλαμπρέζι έκανε το 0-1! Ο Κουμπούλα «απάντησε» για τη Ρόμα στο 40’, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το γκολ του στόπερ των γηπεδούχων, έκλεισε και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Έιμπραχαμ στο 54’ έδωσε προβάδισμα στη Ρόμα για πρώτη φορά. Λίγο αργότερα (62’) ο Γκαργκιούλο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κι άφησε τη Λέτσε με παίκτη λιγότερο.

Ο Σομουρόντοφ στο 81’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, που έδωσε οριστικά την πρόκριση στη Ρόμα για τα προημιτελικά του Ιταλικού Κυπέλλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16» και τα ζευγάρια των προημιτελικών του Ιταλικού Κυπέλλου:

Αταλάντα-Βενέτσια 2-0

Νάπολι-Φιορεντίνα 2-5 παρ. (2-2 κ.α.)

Μίλαν-Τζένοα 3-1 παρ. (1-1 κ.α.)

Λάτσιο-Ουντινέζε 1-0 παρ.

Γιουβέντους-Σαμπντόρια 4-1

Σασουόλο-Κάλιαρι 1-0

Ίντερ-Έμπολι 3-2 παρ. (2-2 κ.α.)

Ρόμα-Λέτσε 3-1