Serie A: «Διπλό» Ευρωπαϊκής τροχιάς για Τορίνο! (Video+Photos)

Serie A: Σημαντική εκτός έδρας νίκη και με ανατροπή για την Τορίνο, που επικράτησε 2-1 κόντρα στη Σαμπντόρια!

Σε εξαιρετική κατάσταση μοιάζει να είναι η Τορίνο. Η «Γκρανάτα» αγωνίστηκε στο «Λουίτζι Φεράρις», δείχνοντας πως η σταθερότητά της τη βάζει για τα καλά σε Ευρωπαϊκή τροχιά. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο ματς κι επικράτησαν της Σαμπντόρια με 2-1.

Η ομάδα της Γένοβας ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ. Στο 18ο λεπτό ο Καπούτο ήταν αυτός που «έσπασε» την ισορροπία στο ματς, κάνοντας το 1-0. Το προβάδισμα των γηπεδούχων όμως, δεν κράτησε πολύ.

Εννιά λεπτά αργότερα, η Τορίνο ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βίλφριντ Σίνγκο ήταν αυτός που έφερε ξανά το ματς στα ίσα, δίνοντας ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που έδειχναν να πατούν καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Την ανατροπή στο σκορ «υπέγραψε» ο Ντένις Πράετ στο 67’. Διαμορφώνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Δίνοντας σπουδαία νίκη στην Τορίνο που συνεχίζει να… σκαρφαλώνει βαθμολογικά.

Η «Γκρανάτα» έφτασε πλέον τους 31 βαθμούς και είναι 9η, απέχοντας μόλις 1 πόντο απ’ τις Ευρωπαϊκές θέσεις. Η Σαμπντόρια απ’ την άλλη, έμεινε στους 20 και είναι 15η απέχοντας 4 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Άρης – ΠΑΟΚ: Τιμωρία από UEFA για τον «Δικέφαλο», πριν το ντέρμπι τίτλου στη Super League
Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν