Copa Africa: Νίκη για τη Γουινέα του Αγκιμπού Καμαρά – Πήρε το ντέρμπι το Μαρόκο (vid+pics)

Copa Africa: Το Μαρόκο λύγισε την Γκάνα με 1-0. Με το ίδιο σκορ νίκησε η Γουϊνέα το Μαλάουι. Βασικός ο Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού.

Το γκολ του μεσοεπιθετικού της Ανζέ, Σοφιάν Μπουφάλ στο 83ο λεπτό, χάρισε μεγάλη νίκη στο Μαρόκο επί της Γκάνα με 1-0 στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022 κι έθεσε εξαρχής τα «λιοντάρια του Άτλαντα» επικεφαλής του γκρουπ. Η Γκάνα έχασε πολλές ευκαιρίες τόσο για να προηγηθεί, όσο και για να ισοφαρίσει στο φινάλε και πλέον θα πρέπει να βρει βαθμούς στα δύο επόμενα ματς με τα Ν. Κομόρος και την Γκαμπόν για να συνεχίσει στους «16» της διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα, για τον 2ο όμιλο, η Γουινέα, με τον Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού να ξεκινάει βασικός και να δίνει τη θέση του στον Ιμπραχίμα Σισέ στο ημίχρονο, νίκησε με 1-0 το Μαλάουι κι έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους «16». Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, είχε τεράστια διπλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως νικήθηκε και στις δύο προσπάθειές του απ' τον Μαλάουι, Καχομπουέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής ων ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Καμερούν-Μπουρκίνα Φάσο                2-1

(40΄ πέν., 45΄+3΄ πέν. Αμπουμπακάρ - 24΄ Σανγκαρέ)

Μαυριτανία-Γκάμπια                    12/01

*Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στους νοκ-άουτ γύρους (φάση των «16») και τις ακολουθούν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (16/04) - Πού θα δείτε Champions League, Περιστέρι και Euroleague
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/04) - «Σλούκας μαγικός»
Μεταγραφές, Ρεάλ Μαδρίτης: Ζήτησε Φρίμπονγκ ο Αντσελότι
ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)