La Liga: Θρίαμβος της Βιγιαρεάλ εκτός έδρας επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ! (video+photos)

La Liga: Η Βιγιαρεάλ νίκησε 3-1 εκτός έδρας τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Δεν βρίσκεται σε καλό... φεγγάρι η Σοσιεδάδ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Βιγιαρεάλ και με ανατροπή «απέδρασε» με σπουδαίο «διπλό» από το Σαν Σεμπαστιάν (3-1), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga.

Παρότι οι Βάσκοι προηγήθηκαν δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση του 30λεπτου με τον Ίσακ, ο Χεράρδ Μορένο «απάντησε» με δύο τέρματα (38΄, 69΄) κι ο Τσουκγουέζε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν στο «κίτρινο υποβρύχιο» τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις.

Η Σοσιεδάδ, που μέχρι πριν από ένα μήνα ήταν σε... τροχιά τίτλου, με την τέταρτη σερί ήττα της και 5ο ματς χωρίς «τρίποντο», βρίσκεται πλέον κι εκτός τετράδας, αν και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή του Οϊαρθάμπαλ στο 50ό λεπτό για σκληρό τάκλιν στον Πίνο.

Συνοπτικά οι σκόρερ, τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga:

Θέλτα-Εσπανιόλ                  3-1

(3΄ Μίνα, 47΄ Άσπας, 82΄ Σουάρεθ - 90΄+2΄ Μορόν)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Αλαβές          2-0

(19’ Γκουαρδιόλα, 26’ Κατένα)

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ              1-3

(32΄ Ισακ - 38΄,69΄ Μορένο, 90΄+6 Τσουκγουέζε)

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας