Ligue 1: Ανεβαίνει η Σεντ Ετιέν, νίκησε με γκολάρα Τράουκο! (Video)

Ligue 1: Πέρασε με 1-0 απ’ την έδρα της Τρουά η Σεντ Ετιέν – Νίκη για Ανζέ, ισόπαλα το Μετς-Μπρορντό και Στρασμπούρ-Ρεμς.

Συνεχίζει να ανεβαίνει η Σεντ Ετιέν που για την 14η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Τρουά με 1-0. Οι «στεφανουά» βρήκαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 60ο λεπτό, με τον πρώην μεταγραφικό στόχο του Ολυμπιακού, Μιγκέλ Τράουκο.

Ο λατινοαμερικάνος σημείωσε καταπληκτικό τέρμα με αριστερή… φωτοβολίδα από μακρινή απόσταση. Έτσι η Σεντ Ετιέν έφτασε τους 12 βαθμούς και είναι προτελευταία. Η Τρουά έμεινε στους 13.

Νίκη και για την Ανζέ που επικράτησε 1-0 της Λοριάν, με τέρμα του Μανγκανί στο 68’. Έτσι οι γηπεδούχοι είναι 6οι με 21 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 15 και την 14η θέση.

Εξαιρετικό ματς έγινε ανάμεσα στην ουραγό Μετς και την Μπορντό. Χορταστικό θέαμα, 3-3 τελικό σκορ και μια αποβολή. Με γκολ των Έλις και Ουντέν (17’ και 39’) οι «Γιρονδίνοι» προηγήθηκαν 2-0, για να μειώσει η Μετς με τον Πρεβίλ στο 45’. Ο Ενγκετέ στο 51’ ισοφάρισε σε 2-2, για να κάνει το 2-3 ο Ουντέν στο 65’. Στο 68’ αποβλήθηκε ο Μπουλαγιά, αλλά η Μετς με πάικτη λιγότερο ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ενγκετέ και πάλι, στο 70’! Η Μπορντό είναι 17η με 13 βαθμούς, ενώ η Μετς ουραγός με 8.

Ισοπαλία και στο Στρασβούργο, με τους γηπεδούχους να σώνουν το βαθμό στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στη Ρεμς! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Εκιτίκε στο 22’. Ο Γκαμεϊρό έχασε πέναλτι για στη Στρασμπούρ στο 43’. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 90+7’ με τέρμα του Μπελεγκαρντέ. Η Στρασμπούρ έφτασε τους 19 βαθμούς και είναι 7η, ενώ η Ρεμς με 13 είναι 16η.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ