Ligue 1: Η Μπρεστ… σκόρπισε τη Λανς! (Photos)

Ligue 1: Η μέχρι πρότινος 2η του Γαλλικού Πρωταθλήματος, Λανς, καταποντίστηκε στην έδρα της Μπρεστ χάνοντας 4-0!

Έμοιαζε να είναι η έκπληξη του Γαλλικού Πρωταθλήματος μέχρι τώρα. Η 14η αγωνιστική, όμως, αποδείχθηκε τραυματική για τη Λανς. Η ομάδα του βορρά δοκιμάστηκε στην έδρα της Μπρεστ. Σκληρή δοκιμασία, καθώς ηττήθηκε με 4-0!

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος. Μέχρι το 33’ είχαν φτάσει το σκορ στο 3-0, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Ο Μουνιέ στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Σαρντονέ να κάνει το 2-0! Το προβάδισμα των γηπεδούχων διεύρυνε ο Φαβρ στο 33’, κάνοντας το 3-0. Ο Ντουαρόν στο 69’ έκανε το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λανς ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Καλιμουεντό-Μουινγκά στο 74’, για τάκλιν από πίσω σε αντίπαλό του. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 24 βαθμούς και «γκρεμίστηκαν» απ’ τη 2η θέση, όντας 3οι μπορεί να υποχωρήσουν μέχρι και 5οι ανάλογα με τα αποτελέσματα Νις και Μαρσέιγ.

Η Μπρεστ ανέβηκε στους 15 βαθμούς και είναι 14η στη Ligue 1.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)