La Liga: Νίκησε και… ανάσανε η Μπαρτσελόνα (Photos)

La Liga: Βρέθηκε να χάνει αλλά «απάντησε» γρήγορα και… τούμπαρε το ματς με τη Βαλένθια η Μπαρτσελόνα. Νίκη 3-1 για τους Καταλανούς.

Σε μια περίοδο δίχως άλλο μεταβατική, η Μπαρτσελόνα ψάχνει τις νίκες όπως ο διψασμένος το νερό. Το παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Primera Division στο «Καμπ Νου» κόντρα στη Βαλένθια, ήταν προαπαιτούμενο για την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν. Μπροστά σε 48.000 κόσμο που έσπρωξε τους γηπεδούχους στη νίκη με 3-1.

Τα πράγματα δεν άρχισαν καθόλου καλά για τους Καταλανούς. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Χοσέ Γκαγιά έδωσε προβάδισμα στη Βαλένθια, με τον διεθνή Ισπανό άσο να κάνει το 0-1.

Τα… σύννεφα που φάνηκαν να μαζεύονται πάνω απ’ το «Καμπ Νου», ήρθε να διώξει το νέο νούμερο «10» της Μπαρτσελόνα. Ο Ανσού Φάτι ισοφάρισε σε 1-1 στο 13ο λεπτό κι έτσι επανήλθαν γρήγορα οι ισορροπίες σε επίπεδο σκορ.

Η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Με ένα πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, ο Μέμφις Ντεπάι έκανε το 2-1 στο 41’.

Το σκορ παρέμενε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Βαλένθια προσπαθούσε να πετύχει κάτι καλό στο ματς. Όμως οι «μπλαουγκράνα» με τον Κουτίνιο στο 85’ έκαναν το 3-1 και «καθάρισαν» τη νίκη που τόσο είχαν ανάγκη.

Έχοντας 8 ματς οι Καταλανοί έφτασαν τους 15 βαθμούς και δεν απέχουν ιδιαίτερα απ’ την κορυφή. Είναι στο -5 για την ακρίβεια, έχοντας κι ένα ματς λιγότερο. Βέβαια το αν μπορεί να ακολουθήσει η ομάδα του Κούμαν, θα φανεί στη συνέχεια. Όσο για τη Βαλένθια, έμεινε στους 12.