Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκε το Αιγάλεω - Οι 23 ομάδες της Δ' Φάσης

Η Γ' Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε με την πρόκριση του Αιγάλεω.

Το Αιγάλεω συμπλήρωσε τις 23 ομάδες που προκρίθηκαν από τη γ’ στη δ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το Σίτι επικράτησε με ανατροπή 2-1 των Χανίων στην παράταση, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Τα Χανιά προηγήθηκαν στο 39’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς, ενώ στο 22’ είχε ακυρωθεί γκολ που πέτυχε ως οφσάιντ. Το Αιγάλεω απάντησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς στο 48’ ο Τσιλιγκίρης ευστόχησε σε πέναλτι για το 1-1.

Στο 85’ Τσιλικίρης και Τριανταφυλλάκος αποβλήθηκαν γιατί διαπληκτίστηκαν. Το 1-1 δεν άλλαξε ως το τέλος του 90λεπτου και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί το Σίτι βρήκε γρήγορα γκολ, κάνοντας το 2-1 στο 93’ με τον Χοτζάλι, δίνοντας τελικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Στη δ’ φάση προκρίθηκαν 23 ομάδες, εκ των οποίων 8 είναι από τη Γ’ Εθνική και συμμετέχουν στην κλήρωση που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (30/9, 11:30) στα γραφεία της ΕΠΟ.

Στην κλήρωση θα συμμετέχουν οι εξής ομάδες: Προοδευτική, Διαγόρας, Καλαμάτα, Εργοτέλης, Κηφισιά, Καλλιθέα, Άγιος Νικόλαος, Ηλιούπολη, Παναχαϊκή, ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ΦΣ Κοζάνη, ΑΕ Λευκίμμης, Λεβαδειακός, Ξάνθη, ΑΕΛ, Ηρακλής, Πανσερραϊκός, Νίκη Βόλου, Τρίκαλα, Αναγέννηση Καρδίτσας, ΑΟ Υπάτου, Αλμωπός Αριδαίας και Αιγάλεω.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι