Ligue 1: Λανς να… γουστάρεις στο «Βελοντρόμ»! (Photos)

Ligue 1: Εντυπωσιακή η Λανς επικράτησε 3-2 στην έδρα της Μαρσέιγ!

Σπουδαίο διπλό πήρε στην 8η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος η Λανς. Η ομάδα του Βορρά, ταξίδεψε στη Μασσαλία για να κοντραριστεί με τη Μαρσέιγ. Το «Βελοντρόμ» φιλοξένησε ένα εξαιρετικό ματς απ’ τις δύο ομάδες, με τη Λανς να φεύγει με εντυπωσιακό 3-2!

Ο Σατοκά στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Λανς αφού βρήκε… ζαλισμένη τη Μαρσέιγ, συνέχισε να προσπαθεί. Έτσι στο 27’ έκανε το 0-2 με τον Φρανκόφσκι!

Όμως η Μαρσέιγ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το πρώτο μέρος. Ο Παγιέτ μείωσε στο 33’ σε 1-2, για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, να ισοφαρίσει την αναμέτρηση με πέναλτι!

Αν και η Λανς φαινόταν να έχει χάσει την ψυχολογία, σε καμία περίπτωση δεν… παραδόθηκε. Μάλιστα στο 71’ ήταν ο Σαϊντ αυτός που έκανε το 2-3! Αυτή τη φορά το προβάδισμα δε χάθηκε και οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαία νίκη στο «Βελοντρόμ»!

Η Λανς λοιπόν… προσπέρασε τη Μαρσέιγ στη βαθμολογία και είναι μόνη δεύτερη με 15 βαθμούς σε 8 ματς. Οι Μασσαλοί ακολουθούν με 14, αλλά έχουν ένα ματς λιγότερο.