Serie A: Νίκη γοήτρου η Κροτόνε!

Serie A: Η υποβιβασμένη Κροτόνε επιβλήθηκε 2-1 της αδιάφορης Ελλάς Βερόνα στο τελευταίο ματς της 36ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο!

Η πλέον αδιάφορη αναμέτρηση της 36ης αγωνιστικής του Ιταλικού Πρωταθλήματος, ήταν κι αυτή που… έκλεισε την αυλαία. Η υποβιβασμένη Κροτόνε φιλοξένησε την Ελλάς Βερόνα που είναι στη μέση της βαθμολογίας και δίχως κάποιο στόχο να κυνηγά. Το τελικό 2-1 των γηπεδούχων, απλά τους έδωσε την ικανοποίηση του αποτελέσματος λίγο πριν αφήσουν την κατηγορία.

Στο «Έτσιο Σίντα» νωρίς-νωρίς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Ουνάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 75ο λεπτό, όταν ο Μεσάιας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά. Με τον τρόπο αυτό η Κροτόνε πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι «Έλληνες» κατάφεραν απλά να μειώσουν με πέναλτι του Μολίνα στο 87’.

Με τη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 21 βαθμούς και ανέβηκαν στην προτελευταία θέση, αφήνοντας ουραγό την επίσης υποβιβασμένη Πάρμα. Η Ελλάς Βερόνα έμεινε στους 43 βαθμούς και τη 10η θέση.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νάπολι-Ουντινέζε 5-1
Κάλιαρι-Φιορεντίνα 0-0
Αταλάντα-Μπενεβέντο 2-0
Μπολόνια-Τζένοα 0-2
Ίντερ-Ρόμα 3-1
Λάτσιο-Πάρμα 1-0
Σαμπντόρια-Σπέτσια 2-2
Σασουόλο-Γιουβέντους 1-3