La Liga: Ισοπαλία στο Μπιλμπάο και τέρμα οι στόχοι! (Video)

La Liga: Αθλέτικ Μπιλμπάο και Οσασούνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 και τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές μόνο με θαύμα δε θα κάνουν… τουρισμό!

Για την 35η αγωνιστική της Primera Division, η Αθλέτικ Μπιλμπάο φιλοξένησε την Οσασούνα. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να κυνηγούν ένα… θαύμα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, μήπως και κατορθώσουν να βγουν Ευρώπη. Απ’ την άλλη η ομάδα απ’ την Παμπλόνα τυπικά και μόνο κυνηγούσε την μαθηματική παραμονή της στην κατηγορία.

Το τελικό 2-2, ικανοποιεί τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν κιόλας την αναμέτρηση στο 89’, αλλά κυρίως έμειναν και μαθηματικά στην Primera Division. Έτσι, για τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, έχουν απλά μαθηματικές πιθανότητες να βγουν Ευρώπη οι Βάσκοι ενώ η Οσασούνα θα κάνει… τουρισμό.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό ο Μορθίγιο, αλλά η ομάδα της Παμπλόνα «απάντησε» με τον Μπράσανατς κι έφερε το ματς στα ίσια στο 12ο λεπτό. Ο Σάνκετ στο 62’ έκανε το 2-1 για την Αθλέτικ, αλλά η Οσασούνα ισοφάρισε και πάλι με τον Μπούντιμιρ αυτή τη φορά στο 89ο λεπτό για το τελικό 2-2.

Οι Βάσκοι έφτασαν τους 46 βαθμούς με την ισοπαλία και απέχουν 6 απ’ τις θέσεις της Ευρώπης, όπου βρίσκεται η Βιγιαρεάλ με ματς λιγότερο. Η Οσασούνα απ’ την άλλη έφτασε τους 41 και είναι στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή της.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ