La Liga: «Χαρακίρι» για Μπαρτσελόνα, έχασε απ’ τη Γρανάδα! (Videos+Photos)

La Liga: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα που ηττήθηκε απ’ την εξαιρετική Γρανάδα στην έδρα της (2-1) και δεν κατάφερε να περάσει μόνη πρώτη!

Ένα ματς εξ αναβολής. Αντίπαλος η Γρανάδα στο «Καμπ Νου». Η Μπαρτσελόνα σε καλή κατάσταση. Προηγήθηκε στο σκορ. Είχε το κίνητρο να νικήσει για να περάσει μόνη πρώτη στη βαθμολογία! Κι όμως οι Καταλανοί… αυτοκτόνησαν! Η ομάδα της Ανδαλουσίας παλικαρίσια τους έκανε ανατροπή και τους νίκησε 2-1!

Οι γηπεδούχοι στο 23’ μπήκαν μπροστά στο σκορ με εξαιρετικό συνδυασμό και… δράστη τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός έπαιξε το 1-2 με τον Γκριεζμάν και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 που ήταν κι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος, η Γρανάδα που πέρα απ’ όλα τα άλλα είχε και αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της, έφερε το… πατατράκ στη Βαρκελώνη! Ο Ματσίς στο 63ο λεπτό έκανε το 1-1 και γέμισε με άγχος τους γηπεδούχους.

Σα να μην έφτανε αυτό, λίγα λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Ρόναλντ Κούμαν, κάτι που έδειχνε την πίεση που είχαν οι Καταλανοί. Ο Ολλανδός τεχνικός έδινε οδηγίες απ’ την εξέδρα πλέον.

Η Μπαρτσελόνα πίεσε προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ που θα της δώσει προβάδισμα, αλλά ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε στο 79’! Ο Μολίνα σκόραρε για το δεύτερο γκολ της Γρανάδα, που διαμόρφωσε το τελικό 1-2, αφήνοντας στα… κρύα του λουτρού τους Καταλανούς!

Έτσι, η Μπαρτσελόνα που μπορούσε να περάσει μόνη πρώτη μετά από 33 αγώνες, έμεινε στους 71 βαθμούς και είναι στα ίσα με την Ρεάλ Μαδρίτης όντας 3η καθώς οι «μερένχες» υπερτερούν στην ισοβαθμία. Μόνη πρώτη έμεινε η Ατλέτικο με 73 βαθμούς και οι τρεις αυτές ομάδες θα συνεχίσουν τη μάχη τις τελευταίες 5 αγωνιστικές! Από κοντά φυσικά και η 4η Σεβίλλη που έχει 70 βαθμούς.

Η Γρανάδα απ’ την άλλη, είναι 8η και έφτασε τους 45 βαθμούς μετά το θρίαμβό της στο «Καμπ Νου». Η ομάδα της Ανδαλουσίας… κυνηγά τη Βιγιαρεάλ που είναι στους 49.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι