La Liga: Τρομακτική Μπαρτσελόνα, εξάρα στη Σοσιεδάδ! (Videos+Photos)

La Liga: Στην… καταραμένη έδρα της Σοσιεδάδ η Μπαρτσελόνα έκανε... πλάκα βάζοντας έξι γκολ στους Βάσκους (6-1)!

Το Σαν Σεμπαστιάν ποτέ δεν ήταν φιλόξενο για την Μπαρτσελόνα. Αυτό δεν πτόησε την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν για να αποδείξει πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία στο Ισπανικό Πρωτάθλημα. Κι όχι απλά το απέδειξε, αλλά... σκόρπισε τη Σοσιεδάδ νικώντας με το εντυπωσιακό 6-1!

Ένα αποτέλεσμα που πέρα απ' όλα τα άλλα, επανέφερε τους Καταλανούς στο… κυνήγι της Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ παράλληλα ανέβηκε ξανά στη 2η θέση, προσπερνώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 37’ για το 0-1.

Έξι λεπτά μετά, οι «μπλαουγκράνα» διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μέσι έκανε την ασίστ και ο Ντεστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων που πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι 2-0!

Ο Ντεστ ξανά, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της Μπαρτσελόνα στο 53ο λεπτό του αγώνα. «Καθαρίζοντας» μια και καλή τη νίκη.

Τρία λεπτά μετά, ήρθε η σειρά του Μέσι! Ο Αργεντινός έκανε το 4-0 για τους «μπλαουγκράνα», δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δε σταμάτησαν εκεί! Ο Ντεμπελέ στο 71’ έκανε το 0-5… σκορπώντας τους Βάσκους που έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των Καταλανών!

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Σοσιεδάδ, ήταν να μειώσει με το γκολ της τιμής στο 77ο λεπτό. Ο Μπαρενετσέα ήταν ο μοναδικός σκόρερ των γηπεδούχων.

Ακόμη κι αυτό, όμως, τσάτισε τους Καταλανούς! Ο Μέσι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89' για το 1-6!

Το τελικό 1-6, ανέβασε την Μπαρτσελόνα στους 62 βαθμούς, όντας μόνη δεύτερη και στο -4 απ’ την κορυφή και την Ατλέτικο Μαδρίτης. Η Σοσιεδάδ απ’ την άλλη, έμεινε στους 45 και την 5η θέση.

Σε αναμετρήσεις για την 28η αγωνιστική της LaLiga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ουέσκα 21

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι