Serie A: Ναπολιτάνικο το «ντέρμπι του ήλιου»! (Videos+Photos)

Serie A: Σπουδαία νίκη της Νάπολι στην έδρα της Ρόμα (2-0) και προβάδισμα για Champions League!

Ένα απ’ τα πιο… μισητά ντέρμπι της Ιταλίας, είναι αυτό του «ήλιου» όπως το ονομάζουν. Πρόκειται για τις αναμετρήσεις ανάμεσα στη Ρόμα και τη Νάπολι. Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν για την 28η αγωνιστική του Καμπιονάτο στο «Ολίμπικο».

Εκεί, οι «παρτενοπέι» πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στους «τζιαλορόσι» με σκορ 2-0! Αποτέλεσμα που τους έκανε να ξεπεράσουν την ομάδα της αιώνιας πόλης, με την οποία ήταν ισόβαθμοι!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντρις Μέρτενς. Ο Βέλγος άσος άνοιξε το σκορ με πανέμορφο φάουλ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επτά λεπτά αργότερα ήρθε ένα ακόμη πανέμορφο γκολ για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο! Ο Ινσίνιε είδε ωραία τον Πολιτάνο και έκανε εξαιρετική μπαλιά. Αυτός μέσα στην περιοχή γύρισε με τη μία με το κεφάλι στον επερχόμενο Μέρτενς που έκανε το 0-2!

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και η Νάπολι πήρε μια σπουδαία νίκη, τόσο για το γόητρο όσο και για τους βαθμούς. Οι «παρτενοπέι» έφτασαν τους 53 βαθμούς με ένα ματς λιγότερο, μειώνοντας την απόσταση από την Γιουβέντους και την Αταλάντα στους 2! Παράλληλα ξέφυγαν με 3 από τη Ρόμα που παρέμεινε στους 50 και το έργο της για τα… αστέρια δυσκολεύει σημαντικά.

Σε αναμετρήσεις για την 28η αγωνιστική της Serie A, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Κροτόνε 15

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι