Serie A: Νίκη Μίλαν στη ματσάρα του «Αρτέμιο Φράνκι»! (Videos+Photos)

Serie A: Δύο ανατροπές, πέντε γκολ και θρίαμβος της Μίλαν στην έδρα της Φιορεντίνα με 3-2!

Ίσως το καλύτερο ματς της 28ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, διεξήχθη στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας. Εκεί η Φιορεντίνα φιλοξένησε τη Μίλαν. Με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Το προσπάθησαν και τελικά το κατάφεραν οι «ροσονέρι»! Με το εντυπωσιακό και δίχως άλλο… χορταστικό 3-2!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν νωρίς μπροστά στο σκορ. Ο Κιάερ έκανε την μπαλιά στην επίθεση, βγάζοντας τετ α τετ τον Ιμπραϊμοβιτς. Ο Ζλάταν ήταν στο όριο του οφσάιντ, όμως όπως φάνηκε καλυπτόταν απ’ την άμυνα των «βιόλα». Και φυσικά δεν αστόχησε για το 0-1 στο 9ο λεπτό!

Η Φιορεντίνα επέτρεψε στους «ροσονέρι» να είναι μπροστά στο σκορ για 8 λεπτά. Στο 17’ ήρθε η ισοφάριση, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πούλγκαρ! Ο Χιλιανός από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Ντοναρούμα για το 1-1!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Φιορεντίνα να κάνει ανατροπή στο σκορ. Ο Φρανκ Ριμπερί στο 51’ ήταν ο «δράστης» για την ομάδα του Τσέζαρε Πραντέλι, διαμορφώνοντας το 2-1!

Όμως και σε αυτή την περίπτωση, το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ. Έξι λεπτά για την ακρίβεια, καθώς στο 57’ η Μίλαν έφερε ξανά την ισορροπία στην αναμέτρηση. Ο Μπραχίμ Ντίας για την ακρίβεια έκανε το 2-2.

Οι «ροσονέρι»… απάντησαν στην ανατροπή της Φιορεντίνα, κάνοντας τη δική τους στο 73’! Ο Τσαλχάνογλου ήταν ο παίκτης που έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι, διαμορφώνοντας το 2-3!

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Μίλαν πήρε σημαντική νίκη. Οι «ροσονέρι» έφτασαν τους 59 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά τους απ’ την 3η θέση στους 4 (μετά την ήττα της Γιουβέντους που όμως έχει ένα ματς λιγότερο). Επίσης μείωσαν στους 6 την απόσταση απ’ την κορυφή, αλλά η Ίντερ έχει κι αυτή ένα ματς λιγότερο.

Η Φιορεντίνα απ’ την άλλη, έμεινε με την προσπάθεια και στους 29 βαθμούς, φιγουράροντας στην 14η θέση.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague