La Liga: Ανατροπή, νίκη και +6 για Ατλέτικο! (Videos)

La Liga: Αν και βρέθηκε να χάνει απ’ την Μπιλμπάο, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1 και έχει πλέον… αέρα 6 βαθμών απ’ τη δεύτερη Μπαρτσελόνα!

Η αναμέτρηση που χρωστούσε η Ατλέτικο Μαδρίτης στην Primera Division, ήταν απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι που έχουν κάνει πολλές ζημιές τη φετινή σεζόν και είναι σε εξαιρετική κατάσταση! Όμως η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε δεν ήθελε να χάσει άλλη μια ευκαιρία.

Με ανατροπή επικράτησε 2-1 και απέκτησε διαφορά 6 βαθμών απ’ τη δεύτερη Μπαρτσελόνα. Οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν τους 62 βαθμούς, έχοντας τους Καταλανούς στο -6 και τη Ρεάλ στο -8!

Οι Βάσκοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ λοιπόν, στο 21ο λεπτό του ματς. Ο Ουίλιαμς από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Μουνιάιν με ένα περίεργο πλασέ έκανε το 0-1! Μεταφέροντας ακόμη μεγαλύτερο άγχος στους «ροχιμπλάνκος»!

Λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος, ο Γιορέντε έφερε την ισορροπία και έδωσε το δικαίωμα να πάει με λιγότερο άγχος η Ατλέτικο στην ανάπαυλα. Ήταν το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων συγκεκριμένα, όταν ο χαφ των «ροχιμπλάνκος» με κεφαλιά που κόντραρε σε αντίπαλο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ατλέτικο πίεσε και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα. Στο 50’ ο Σουάρες ανατράπηκε απ’ τον Ουνάι Νούνιες, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι! Ένα λεπτό μετά, ο Ουρουγουανός φορ δεν έκανε λάθος και διαμόρφωσε το 2-1.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι σε επίπεδο σκορ. Η Ατλέτικο επέστρεψε στις νίκες μετά το 1-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον έχει… αέρα δύο νικών απ’ τη δεύτερη θέση!

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι