Serie A: Ανέβηκε τρίτη κι ελπίζει η Γιουβέντους! (Videos+Photos)

Serie A: Εύκολη επικράτηση της Γιουβέντους επί της Κροτόνε με 3-0, στο -8 απ’ την κορυφή με ματς λιγότερο!

Η Μίλαν έχασε (απ’ την Ίντερ). Η Νάπολι ηττήθηκε (απ’ την Αταλάντα). Η Ρόμα έχασε βαθμούς στην έδρα της Μπενεβέντο. Η 23η αγωνιστική του Καμπιονάτο, ήταν… στρωμένη για τη Γιουβέντους, προκειμένου να κερδίσει θέσεις, να «ροκανίσει» και να αυξήσει διαφορές. Ειδικά απ’ τη στιγμή που υποδεχόταν την ουραγό Κροτόνε στο Τορίνο.

Το τελικό 3-0 ήρθε εύκολα για τη «γηραιά κυρία», παρότι χρειάστηκε να φτάσει στο τέλος του πρώτου μέρους για να σκοράρει. Αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο το πήρε πάνω του και… καθάρισε τη νίκη πριν την ανάπαυλα!

Στο 38’ ο Ράμσεϊ είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, ο CR7… του έδειξε πως γίνονται οι σωστές κεφαλιές, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα!

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η Γιουβέντους βρήκε χώρο στην αντεπίθεση. Ο Κριστιάνο σούταρε με τον τερματοφύλακα της Κροτόνε να διώχνει. Στη συνέχεια έγινε σέντρα από αριστερά και ο Πορτογάλος σούπερ σταρ δεν είχε αντίπαλο στον αέρα για να κάνει ξανά με κεφαλιά το 2-0!

Στο 66’ η Γιουβέντους είχε κόρνερ με Κιέζα. Ο Ντε Λιχτ πήρε την κεφαλιά, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Όλοι εκτός του ΜακΚένι που του στρώθηκε η μπάλα και με σουτ έκανε το 3-0.

Με τη νίκη της αυτή η Γιουβέντους προσπέρασε Ρόμα, Αταλάντα και Λάτσιο. Βρέθηκε 3η στη βαθμολογία με 45 και είναι στο -8 απ’ την πρώτη Ίντερ και στο -4 απ’ τη δεύτερη Μίλαν. Οι «μπιανκονέρι», όμως, έχουν ένα ματς λιγότερο (το εντός έδρας με τη Νάπολι). Η Κροτόνε παρέμεινε τελευταία με 12 βαθμούς.