Serie A: Σπουδαία νίκη για Τζένοα, υποχωρεί η Νάπολι! (Videos+Photos)

Serie A: Σημαντική νίκη για τη Τζένοα που επικράτησε 2-1 της Νάπολι που χάνει έδαφος-Τραυματίστηκε ο Μανωλάς.

Η νίκη της Γιουβέντους επί της Ρόμα, έδινε την ευκαιρία στη Νάπολι να μπει στην τετράδα «πιάνοντας» τους «τζιαλορόσι» και με ματς λιγότερο! Όμως η 21η αγωνιστική δεν ήταν καθόλου καλή για τους «παρτενοπέι»! Η Τζένοα είχε το δικό της κίνητρο για να απομακρυνθεί απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού κι αποδείχθηκε πιο ισχυρό!

Οι Γενοβέζοι επικράτησαν με 2-1 της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο, βάζοντας τον Ιταλό τεχνικό και πάλι σε διαδικασία αμφισβήτησης στον νότο της γειτονικής χώρας.

Ο… γερόλυκος Γκόραν Πάντεφ, ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο «Λουίτζι Φεράρις». Ο Σκοπιανός επιθετικός πέτυχε και τα δύο γκολ της Τζένοα, χαρίζοντας ουσιαστικά το πολύτιμο τρίποντο!

Στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ και στο 26’ διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Η Νάπολι έπρεπε να τρέξει πολύ για να κάνει την ανατροπή, που αποδείχθηκε ακατόρθωτο.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αλλά κατάφεραν απλά να μειώσουν το σκορ στο 79’ με τον Μάρκο Πολιτάνο. Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που κράτησε τη Νάπολι στην 5η θέση με 37 βαθμούς, ενώ η Τζένοα ανέβηκε 11η με 24 και απέχει πλέον 9 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού!

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός για τους Ναπολιτάνους, όμως μετά από μια δυνατή διεκδίκηση με τον Πάντεφ στο 68', ο Έλληνας αμυντικός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε!

Κροτόνε 12 -20 αγ.

Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδος με θρίαμβο στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου!
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2: Ανατροπή με Ποντένσε και τρίτη θέση για τους Πειραιώτες
ΑΕΚ – Λαμία 3-0: Το «δώρο» δεν ήρθε από τη Θεσσαλονίκη
Formula 1: Νίκησε με μεγάλη δυσκολία ο Μαξ Φερστάπεν – Η πιο αγχωτική νίκη του την τελευταία διετία