Κύπελλο Ισπανίας: Προκρίσεις για Μπέτις, Βιγιαρεάλ και Λεβάντε

Με τρία παιχνίδια ξεκίνησε η νοκ-άουτ φάση για τους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας, όπου οι Μπέτις, Βιγιαρεάλ και Λεβάντε, εξασφάλισαν τη θέση τους στα προημιτελικά του θεσμού.

Στον πιο συναρπαστικο αγώνα της ημέρας, η Μπέτις «λύγισε» στην παράταση στη σπουδαία (και) φέτος Σοσιεδάδ με 3-1.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 13' με τον Ογιαρθάμπαλ, όμως οι Σεβιγιάνοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κανάλες στο 79ο λεπτό, ενώ στο ενδιάμεσο οι δύο ομάδες είχαν από μία αποβολή (Ιγιαραμέντι στο 48' για τη Σοσιεδάδ και Σανάμπρια στο 76' για τη Μπέτις). Στο έξτρα 30λεπτο, ο Μπόρχα Ιγκλέσιας με δύο προσωπικά τέρματα στο 96' και στο 111' έκανε την ολική ανατροπή για τη Μπέτις, που προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8».

Νωρίτερα, η Λεβάντε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Βαγιαδολίδ με το τέρμα του Τόνι στο 13', «γύρισε» το ματς με τα γκολ των Μπάρντχι (23'), Μάλσα (45') και Κόκε (59'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 65' με τον Βάισμαν, όμως η Λεβάντε «κλείδωσε» τη νίκη και την πρόκριση με το πέναλτι του Μοράλες στο 80', που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Η Βιγιαρεάλ δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά νίκησε με 1-0 την Τζιρόνα το «Estadio Municipal de Montilivi», χάρις στο γκολ του Πίνο στο 19' και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Copa del Rey.