Bundesliga: Σφαλιάρα Γκλάντμπαχ στη Ντόρτμουντ (photos+video)

Η Γκλάντμπαχ επιβλήθηκε 4-2 της Ντόρμουντ και την προσπέρασε στη βαθμολογία, θέτοντάς την εκτός τροχιάς τίτλου.

Στην 4η θέση της Bundesliga ανέβηκε η Γκλάνμπαχ, μετά την επιβλητική νίκη της με 4-2 επί της Ντόρτμουντ, με τους «κιτρινόμαυρους» να αποχαιρετούν τα όνειρα για τίτλο.

Στο «Μπορούσια Παρκ», η Γκλάντμπαχ κατάφερε να επικρατήσει των «Βεστφαλών» με 4-2, στην τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς, μπαίνοντας με το... δεξί στο δεύτερο μισό του γερμανικού πρωταθλήματος και στο... κυνήγι μιας θέσης για το επόμενο Champions League.

Το ματς ήταν εξαιρετικό στο πρώτο 45λεπτο, με 4 γκολ κι ένα ακυρωθέν για τους γηπεδούχους στο 3΄ (ακυρώθηκε με την χρήση του VAR για επιθετικό φάουλ). Η Ντόρτμουντ με τον Χάαλαντ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα μέσα σε 7 λεπτά κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος της 1-0, σε 2-1, αλλά ο Ελβέντι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το ματα στα ίσια στο 32΄.

Με την έναρξη του β΄ μέρους, ο Αλγερινός αμυντικός, Ραμί Μπενσεμπαϊνί έδωσε προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ και τα πάντα τελείωσαν στο 78΄ με το τέρμα του Τουράμ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα.

Η Ντόρτμουντ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και μετά τη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα της (προηγήθηκε το 2-1 από την Λεβερκούζεν) κινδυνεύει να βρεθεί στο -13 από τη Μπάγερν, σε περίπτωση νίκης των «Βαυαρών» την Κυριακή (24/01) στην έδρα της ουραγού, Σάλκε.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!